Lukka, kościół San Michele in Foro
Lukka, kościół św. Michała na Forum
Lucca, chiesa di San Michele in Foro

Lokalizacja: Lukka, Piazza San Michele (43.843180, 10.502848)
Budowa: 1070 -XII w.
Styl: romanizm

HISTORIA. Pierwotny kościół św. Michała Archanioła powstał w VIII w. na miejscu dawnego forum rzymskiego. Około 1070 r. z inicjatywy papieża Aleksandra II rozpoczęto przebudowę kościoła, która została ukończona w XII w.

ARCHITEKTURA. Romański kościół złożony z trójnawowego korpusu z transeptem i półkolistą apsydą. Do południowego ramienia transeptu dostawiona jest wysoka dzwonnica. Nad nawą południową nadbudowana jest empora. Elewacje dolnej kondygnacji kościoła rozczłonkowane są półkolistymi ślepymi arkadami wspartymi na kolumnach o różnorodnych kapitelach. Fasada w stylu pizańskim podzielona jest siedmioma arkadami z prostokątnym portalem na osi. Nad portalem znajduje się płaskorzeźbiony fryz ozdobiony pogańskimi symbolami: smokami, syreną z rozwidlonym ogonem, sfinksem i centaurem. Powyżej w półkolisty łuk tympanonu wpisana jest rozeta podzielona kolumnami. Górna część fasady rozczłonkowana została czterema kondygnacjami arkad, z których dwie najwyższe są znacznie węższe i zwieńczone trójkątnym szczytem z posągiem św. Michała Archanioła pokonującego smoka oraz rzeźbami aniołów na krawędziach. Kolumny górnej części fasady są bardzo różnorodne: gładkie, skręcone, rzeźbione i kolorowe pokryte marmurowymi inkrustacjami. Fryzy w polach nad łukami ozdobione są sgraffitową dekoracją zoomorficzną. W prawym narożniku dolnej kondygnacji fasady znajduje się rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem, dzieło Matteo Civitali z XV w., która pierwotnie znajdowała się we wnętrzu kościoła. Nawa główna i ramiona transeptu nakryte są dachami dwuspadowymi, zaś nawy boczne nakrywają dachy jednospadowe. Dzwonnica zbudowana na planie prostokąta podzielona jest na sześć kondygnacji i nakryta daszkiem namiotowym. Trzy górne kondygnacje przebite są pojedynczymi oknami, biforiami i triforiami. Wewnątrz nawa główna otwarta jest do naw bocznych półkolistymi arkadami wspartymi na kolumnach o różnorodnych kapitelach. Nawę nakrywa sklepienie kolebkowe.

WYSTRÓJ I WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Kościół posiada interesujące wyposażenie wnętrza. Zaraz na prawo od wejścia na tzw. kontrfasadzie zachował się fresk Matki Bożej z Dzieciątkiem z XIV w. Na ścianie prawej nawy mozna zobaczyć płaskorzeźbę Madonny z Dzieciątkiem wykonaną z glazurowanej terakoty przez wybitnego florenckiego rzeźbiarza Lucca della Robbia. W ołtarzach tej nawy znajdują się obrazy: Męczeństwo św. Andrzeja, dzieło Pietro Paolini oraz Pala Magrini obraz z postaciami Świętych Hieronima, Sebastiana, Rocha i Heleny, namalowany przez Filippino Lippi pod koniec XV w. W ołtarzu głównym umieszczony jest krucyfiks z XII w., wykonany w szkole lukkańskiej. Pod nim w marmurowym sarkofagu z XVIII w. spoczywa ciało San Davino, ormiańskiego pielgrzyma zmarłego w Lukce.

LITERATURA

Jepson T., Florencja i Toskania. Przewodnik National Geographic, Warszawa 2011
Knaurs Kulturführer in Farbe, Florenz und Toskana, Augsburg 1998

Lukka, kościół San Michele in Foro

Kościoły w Lukce opisane na stronie zabytkowekoscioly.net

Lukka, katedra San Martino
Lukka, kościół San Frediano
Lukka, kościół San Michele in Foro
Lukka, kościół Santi Giovanni e Reparata
Lukka, kościół San Giusto
Lukka, kościół Santa Maria Forisportam