Włochy
Padwa, kościół Santa Maria dei Servi
Marek SztorcPadwa, kościół Santa Maria dei Servi
Padova, chiesa di Santa Maria dei Servi
Padwa, kościół Matki Bożej od Serwitów
Lokalizacja: Padwa, Vicolo dei Servi 2 (45.404602, 11.875733)
Budowa: 1372-1390
Styl: gotyk
HISTORIA. Kościół został zbudowany w latach 1372-1390 a jego fundatorką była księżna Fina Buzzaccarini, żona księcia Padwy Francesco il Vecchio Da Carrara. W 1393 r. kościół został przekazany zakonowi serwitów. W 1511 r. dobudowano arkadowy portyk autorstwa Bartolomeo da Campolongo. W 1807 r. kościół został odebrany serwitom i zamieniony na świątynię parafialną. W 2014 r. zakon serwitów odzyskał kościół.
ARCHITEKTURA. Gotycki kościół, usytuowany jest na osi północ południe. Złożony jest z prostokątnej nawy, długiej na 57 metrów i szerokiej na 17 metrów oraz węższego jednoprzęsłowego prezbiterium zakończonego wieloboczną apsydą z dwiema kaplicami po bokach. Nad zachodnią kaplicą wznosi się niska dzwonnica. Od wschodu na całej długości nawy do kościoła przylega otwarty portyk. Północna fasada kościoła rozczłonkowana jest lizenami, przebita dużą rozetą i zwieńczona trójkątnym szczytem z fryzem arkadkowym. Boczne elewacja także podzielone są lizenami, między którymi rozmieszczone są prostokątne okna zamknięte ostrołukowo. Całość wieńczy fryz arkadkowy. Nawę i prezbiterium nakrywają dachy dwuspadowe. Portyk otwarty jest czternastoma ostrołukowymi arkadami wspartymi na kolumnach. Dziesięć z nich, ośmiobocznych z czerwonego marmuru, pochodzi z rozebranej XIV-wiecznej kaplicy Arki św. Antoniego z bazyliki św. Antoniego. Wewnątrz portyk nakryty jest sklepieniem kolebkowym. Największa arkada portyku otwarta jest na XV-wieczny ostrołukowy portal wejściowy wykonany z czerwonego i białego marmuru. Dzwonnica nadbudowana nad zachodnią kaplicą, na planie kwadratu, przebita jest ostrołukowymi oknami i nakryta spłaszczonym dachem namiotowym.
WYSTRÓJ I WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. We wnętrzu znajduje się kilka niezwykle cennych zabytków. Najważniejszym z nich jest rzeźbiony w drzewie topolowym krucyfiks, którego autorem jest wybitny florencki rzeźbiarz Donatello. Z krucyfiksu tego w 1512 r. przez 15 dni sączyła się krew. Jest on umieszczony w barokowym ołtarzu we wschodniej kaplicy przy prezbiterium. W samym prezbiterium znajduje się obraz Matka Boża ukazująca się założycielom zakonu serwitów, namalowany przez Luca da Reggio w 1637 r. W nawie na wprost wejścia ustawiony jest barokowy ołtarz Matki Bożej Bolesnej o bogatej dekoracji rzeźbiarskiej wykonany z białego marmuru karraryjskiego. Jest to jedyny tego typu ołtarz w regionie Veneto a jego stylistyka wywodzi się ze sztuki południowych Włoch. W polu głównym ołtarza umieszczona jest późnogotycka rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem, dzieło Rinaldino di Francia. Obok ołtarza zachowały się dwa fragmenty fresków przypisywane Girolamo del Santo. Na prawo od ołtarza znajduje się piękny fresk przedstawiający zmarłego Chrystusa w towarzystwie Matki Bożej i św. Jana Ewangelisty zamknięty w renesansowej edykule i namalowany około 1489 r. przez związanego z Padwą malarza Jacopo da Montagnana.
LITERATURA
Padwa. Historia, sztuka, kultura, wyd. Medoacus 2000
Venedig und Venetien, opr. zb., Augsburg 1998
Padwa, kościół Santa Maria dei Servi
Kościoły w Padwie opisane na stronie zabytkowekoscioly.net
Padwa, bazylika San Antonio
Padwa, bazylika Santa Giustina
Padwa, katedra Santa Maria Assunta
Padwa, kościół Eremitani
Padwa, kościół San Canziano
Padwa, kościół San Daniele
Padwa, kościół San Gaetano
Padwa, kościół Santa Maria dei Servi
Padwa, kościół Santa Sofia
Padwa, kościół Santa Croce