Budapest - Országút, Szent István templom

Lokalizacja: Budapeszt - Országút, Margit körút 23 (47.512607, 19.034451)
Budowa: 1753-70
Architekt: Máté Nepauer
Styl:  późny barok

HISTORIA. Kościół zbudowany dla augustianów w latach 1753-70 według projektu Máté Nepauera. W 1785 r. po kasacie zakonu augustianów, dokonanej przez Józefa II, kościół został przekazany franciszkanom.

ARCHITEKTURA. Późnobarokowy, złożony z nawy i węższego prezbiterium, zamkniętego półkoliście. Fasada trójosiowa, podzielona pilastrami z częścią środkową ujętą po bokach dwiema wieżami, wyraźnie wysuniętymi do przodu. Środkowa część fasady dwukondygnacjowa, podzielona wydatnym gzymsem na kondygnację dolną z portalem i dużym oknem o nieregularnym wykroju na osi oraz na kondygnację górną z półkolistą wnęką. Wieńczy ją trójkątny szczyt z Okiem Opatrzności. Wieże opięte są pilastrami, podzielone na trzy kondygnacje i nakryte daszkami namiotowymi. Nawę i prezbiterium nakrywają dachy dwuspadowe. Wewnątrz ściany rozczłonkowane są pilastrami. Nawa nakryta jest pozorną kopułą, zaś prezbiterium sklepieniem kolebkowym.

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Późnobarokowy ołtarz główny wykonał János Henrik Jager. W ołtarzu umieszczony jest obraz Męczeńska śmierć św. Szczepana, namalowany przez Lajosa Mártona. Organy wykonał w 1843 r. Johann Lojb z Wiednia.

LITERATURA

Mehling M., Knaurs Kulturführer in farbe Ungarn, München 1996
Strona internetowa: http://orszagutiferencesek.hu (dostęp 10.06.2007)