Włochy
Werona, kościół San Bernardino
Marek SztorcWerona, kościół San Bernardino
Verona, chiesa di San Bernardino
Lokalizacja: Werona, Stradone Antonio Provolo 28 (45.438651, 10.981282)
Budowa: 1452 - 1466
Styl: późny gotyk
HISTORIA. Kościół bernardynów w Weronie został wzniesiony krótko po kanonizacji św. Bernardyna w 1450 r. Budowę rozpoczętą w 1452 r. zainicjował przyjaciel świętego Giovanni de Capestrano a wsparł ją finansowo doża wenecki Francesco Foscari. Konsekracja świątyni miała miejsce w 1453 r. ale budowa nawy trwała jeszcze do 1466 r. W 2. połowie XV w. i w XVI w. dobudowano kaplice boczne. W 1527 r. Michele Sanmicheli rozpoczął budowę owalnej kaplicę rodziny Pellegrini. Klasztor bernardynów został skasowany w 1810 r. w czasie francuskiej okupacji Werony i zamieniony przejściowo na szpital i magazyn. W 1945 r. apsyda kościoła została zniszczona w wyniku alianckich bombardowań, przepadły wtedy m.in. freski autorstwa Michele da Verona oraz pierwotny ołtarz główny.
ARCHITEKTURA. Późnogotycki kościół złożony jest z wydłużonej prostokątnej nawy i wąskiego prezbiterium zamkniętego trójbocznie. Do północno-wschodniego narożnika między nawą i prezbiterium dostawiona jest wysoka wieża. Do wschodniej ściany nawy dobudowanych jest sześć kaplic bocznych. Skromna fasada zamknięta jest trójkątnym szczytem zwieńczonym fryzem arkadkowym i trzema pinaklami. Poniżej na osi umieszczona jest rozeta z maswerkiem ujęta dwoma wąskimi ostrołukowymi oknami. W przyziemiu znajduje się renesansowy portal wejściowy nakryty półkolistym tympanonem i zwieńczony rzeźbami trzech franciszkańskich świętych: Bonawentury, Bernardyna i Antoniego. Ceglane elewacje boczne podzielone są lizenami, między na wschodniej ścianie rozmieszczono trzy bardzo wąskie okna zamknięte trójliściem. Nawę i prezbiterium nakrywają dachy dwuspadowe. Dzwonnica zbudowana jest na planie kwadratu. W najwyższej kondygnacji przebita jest dużymi zdwojonymi arkadami i zwieńczona ostrosłupowym hełmem. Najbardziej okazała z kaplic Capella Pellegrini, zbudowana została na planie koła. Posiada kształt wysokiego walca przebitego czterema trójdzielnymi prostokątnymi oknami i nakryta jest kopułą z latarnią. Wewnątrz nawa nakryta jest otwartą drewnianą więźbą dachową, apsydę prezbiterium nakrywa sklepienie krzyżowe. Nawę od prezbiterium oddziela ostrołukowa arkada tęczowa. Kaplice otwarte są do nawy ostrołukowymi i półkolistymi arkadami.
WYPOSAŻENIE I WSTRÓJ WNĘTRZA. W ołtarzu głównym umieszczony jest malowany tryptyk z 1462 r. przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem w otoczeniu licznych świętych, będący dziełem Francesco Benaglio. Przy lewej ścianie nawy ustawiony jest barokowy ołtarz z 1572 r. z obrazem Bernardino India ze sceną Bożego Narodzenia. Obok zawieszona jest też ambona wykona z różowego marmuru werońskiego. Po przeciwległej stronie nawy dostawione jest sześć kaplic bocznych. Najbliżej prezbiterium znajduje się Capella Pellegrini z manierystycznym ołtarzem z 1579 r. Znajduje się w nim obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w towarzystwie św. Anny namalowany przez Bernardino India, po bokach umieszczone są obrazy śś. Joachima i Józefa malowane przez Pasquale Ottino w 1620 r. Następna Capella Avanzi wyłożona jest obrazami przedstawiającymi sceny z życia Chrystusa. Są to dzieło kilku werońskich malarzy jak m.in: Gian Francisco Caroto, Antonio Badile i Nicolo Giolfino. Część z nich to kopie a oryginały podziwiać można w Museo Castelvecchio w Weronie. W trzeciej od wejścia Capella di Sant’Antonio znajduje się renesansowy ołtarz z posągami trzech świętych franciszkańskich: Antoniego, Franciszka i Bernardyna. W najbliższej wejścia Capella di San Francesco zobaczyć można freski wykonane przez Nicolo Giolfino w 1522 r. ze scenami z życia św. Franciszka. Obraz w ołtarzu tej kaplicy przedstawia świętych franciszkańskich.
Rzut kościoła za: https://it.wikipedia.org/wiki/Chiesa_di_San_Bernardino_(Verona)
LITERATURA
Venedig und Venetien, opr. zb., Augsburg 1998
Strona internetowa: http://churchesofvenice.com/veronasanbern.htm (dostęp 19.09.2021)
Werona, kościół San Bernardino
Kościoły w Weronie opisane na stronie zabytkowekoscioly.net
Werona, bazylika San Zeno
Werona, bazylika Sant’Anastasia
Werona, katedra Santa Maria Assunta
Werona, kościół San Bernardino
Werona, kościół San Fermio Maggiore
Werona, kościół San Pietro Martire
Werona, kościół San Tomaso
Werona, kościół Sant’Eufemia
Werona, kościół Santa Maria della Scala
Werona, kościół Santo Stefano