Ferrara, katedra San Giorgio
Ferrara, katedra św. Jerzego
Ferrara, cattedrale di San Giorgio

Lokalizacja: Ferrara, Piazza della Cattedrale (44.835765, 11.619739)
Budowa: 1135 – 1177, XIII w., 1451 – 1493, 1712 - 1728
Stylromanizm, gotyk, renesans, późny barok

HISTORIA. Pierwsza katedra w Ferrarze położona była poza miejskimi murami, na drugim brzegu rzeki Po di Volano. Świątynia ta istnieje do dzisiaj i jest znana jako bazylika San Giorgio fuori le mura (św. Jerzego za murami). Budowę obecnej katedry w centrum miasta rozpoczęto w 1135 r. Wschodnia część budowli została ukończona w 1177 r. na co wskazuje konsekracja ołtarza głównego. Na 1137 r. datowana jest dolne część fasady zachodniej, która wraz z dekoracją rzeźbiarską jest dziełem Mistrza Niccolo, czynnego także w Modenie i Weronie. Górna, gotycka już część fasady powstała w połowie XIII w. W latach 1451-1493 wzniesiono renesansową dzwonnicę, którą zaprojektował Leon Battista Alberti. W tym samym czasie powstała apsyda prezbiterium według projektu miejscowego architekta Biagio Rosettti oraz Loggia dei Merciai, czyli ciąg sklepów przylegających do południowej elewacji świątyni. W latach 1712-1728 przeprowadzono gruntowną przebudowę wnętrza katedry, którą kierowali Francesco Mazzarelli a po nim Tomasso Mattei. Prace trwały 17 lat i doprowadziły do zniszczenia oryginalnego układu wnętrza poprzez wprowadzenie trzech naw w miejsce dotychczasowych pięciu. Kościół został uszkodzony w czasie alianckiego nalotu w listopadzie 1944 r., zniszczeniu uległy wtedy zakrystia i części apsydy.

ARCHITEKTURA. Kościół romańsko-gotycki, przebudowany gruntownie w okresie renesansu i późnego baroku. Złożony z trójnawowego korpusu bazylikowego, trzech naw poprzecznych i prezbiterium zakończonego półkolistą apsydą. Przy południowej ścianie prezbiterium wznosi się dzwonnica.

Fasada zachodnia katedry posiada cechy romańskie i gotyckie. Podzielona jest na kilka kondygnacji arkad i ozdobiona bardzo bogatą dekoracją rzeźbiarską. Dolną romańską część fasady wykonał Mistrz Niccolo, którego dziełem jest też portal główny. Jest on skryty w otwartym przedsionku, wspartym na dwóch parach romańskich kolumn osadzonych na siedzących lwach. Portal główny posiada uskokowe ościeża i jest zamknięty półkolistymi archiwoltami, w tympanonie znajduje się płaskorzeźba św. Jerzego pokonującego smoka. Ościeża i nadproże portalu ozdobione są bogatą dekoracją rzeźbiarską, także figuralną. W bocznych polach znajdują się jeszcze dwa mniejsze portale romańskie. Po lewej stronie fasady wmurowana jest tablica upamiętniająca przejście Ferrary spod władzy rodu d’Este pod władze papieża Klemensa VIII w 1597 r. Po prawej stronie w niszy umieszczony jest pomnik markiza Alberta d’Este, założyciela miejscowego uniwersytetu w 1391 r. Nad portalem głównym nadbudowana jest gotycka loggia, przepruta ostrołukowymi prześwitami z maswerkami i posągiem Matki Bożej z Dzieciątkiem pośrodku, dziełem Michele da Firenze z 1427 r.. Powyżej w trójkątnym tympanonie przedstawiona jest scena Sądu Ostatecznego z postaciami Chrystusa Odkupiciela, aniołów trzymających narzędzia Męki Pańskiej oraz Matki Bożej i św. Jana Ewangelisty. Poniżej na architrawie widnieją płaskorzeźbione postacie aniołów ważących dusze potępionych i zbawionych. Górna część fasady rozczłonkowana jest trzema rzędami arkad, w najniższej kondygnacji romańskich, w dwóch wyższych kondygnacjach gotyckich. Fasadę wieńczą trzy trójkątne szczyty wypełnione okolusami i ostrołukowymi arkadami.

Elewacja południowa katedry podzielona jest na trzy kondygnacje. W dolnej kondygnacji znajduje się Loggia dei Merciai zajmowana przez sklepy. Dwie górne kondygnacje wypełnione są rzędami półkolistych arkad. Apsyda prezbiterium podzielona jest wydatnymi gzymsami na dwie kondygnacje, z których każda rozczłonkowana jest pilastrami i półkolistymi płycinami przebitymi wąskimi oknami. Prezbiterium i nawa główna nakryte są dachami dwuspadowymi, nawy boczne nakrywają dachy jednospadowe. Nad skrzyżowaniami wznoszą się trzy kopuły, z których tylko środkowa wsparta jest na niskim ośmiobocznym tamburze. Kioski nad ramionami naw poprzecznych nakryte są dachami dwuspadowymi. Wnętrze katedry posiada układ przestrzenny powstały w okresie późnego baroku. Ściany podzielone są potężnymi pilastrami dźwigającymi wydatne gzymsy i sklepienia kolebkowe z lunetami. Nawy boczne otwarte są do nawy głównej półkolistymi arkadami.

Dzwonnica renesansowa, zbudowana na planie kwadratu z białego i czerwonego marmuru z Werony, podzielona na cztery kondygnacje przebite parami półkolistych arkad.

WYSTRÓJ I WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Na ścianach przy wejściu do katedry znajdują się fragmenty fresków przedstawiające Świętych Piotra i Pawła, namalowane w 1530 r. przez Benvenuto Tisi zwanego Garolfalo. W pierwszej kaplicy na prawo od wejścia - Capella della Madonna della Grazie znajduje się okazały ołtarz wykonany z polichromowanego marmuru w XVIII w. z obrazem Matki Bożej. W kolejnych ołtarzach prawej nawy znajdują się inne interesujące obrazy. Należy do nich Matka Boża ze Świętymi Barbarą i Katarzyną, namalowany w 4. ćw. XVI w. przez Sebastiano Filippi, zwanego też Bastianino oraz Męczeństwo św. Wawrzyńca, namalowany przez Francesco Barbieri, bardziej znanego jako Guercino. W ołtarzu na zakończeniu nawy południowej umieszczona jest Grupa Ukrzyżowania z posągami Chrystusa, Matki Bożej i św. Jana, wykonanymi z brązu w XV w. przez Nicolo Baroncelli. Po bokach ołtarza umieszczone są kolejne dwie brązowe rzeźby Świętych Maureliusa i Jerzego pokonującego smoka, wykonane w tym samym czasie przez Domenico di Paris. Przy lewej ścianie u wejścia do prezbiterium ustawiony jest pomnik nagrobny papieża Urbana III zmarłego w 1187 r. Ferrarze. Cennym zabytkiem sztuki snycerskiej są XVI-wieczne stalle okalające apsydę prezbiterium. Sam ołtarz główny jest późnobarokowy i powstał w 1728 r. Sklepienie apsydy prezbiterium pokrywa fresk przedstawiający scenę Sądu Ostatecznego, namalowany przez Bastianino w 1580 r., który wyraźnie inspirował się wcześniejszym dziełem Michała Anioła z kaplicy Sykstyńskiej. Ściany prezbiterium pokrywa bogata dekoracja stiukowa z końca XVI w. Kolejne interesujące obrazy oglądać można w ołtarzach lewej nawy. Znajduje się tam Koronacja Maryi w otoczeniu Świętych, namalowany w 1506 r. przez Francesco Francia oraz dwa dzieła Benvenuto Tisi zwanego Garolfalo, Madonna Liberatrice (Wyzwolicielka), namalowana w 1528 r. jako wotum za uwolnienie miasta od zarazy oraz Matka Boża ze Świętymi Sylwestrem, Maureliusem, Hieronimem i Janem Chrzcicielem z 1524 r. W ostatniej kaplicy przy wejściu umieszczona jest marmurowa chrzcielnica z XIII w.

LITERATURA

 Knaurs Kulturführer in Farbe. Italien, opr. zb. Augsburg 2000
Sztuka romańska, pod. red. R. Tomana, wyd. Konemann 2000
Strona internetowa: http://churchesofvenice.com/ferrara.htm#duomo (dostęp 03.08.2022)
Strona internetowa: https://www.ferraraterraeacqua.it/it/ferrara/scopri-il-territorio/arte-e-cultura/chiese-pievi-battisteri/cattedrale (dostęp 03.08.2022)

Ferrara, katedra San Giorgio

Kościoły w Ferrarze opisane na stronie zabytkowekoscioly.net

Ferrara, katedra San Giorgio
Ferrara, kościół San Carlo
Ferrara, kościół San Francesco
Ferrara, kościół San Giuliano
Ferrara, kościół San Romano
Ferrara, kościół del Gesu
Ferrara, kościół San't Agnese