Włochy
Caorle, katedra Santo Stefano
Marek SztorcCaorle, katedra Santo Stefano
Caorle, katedra św. Szczepana
Caorle, cattedrale di Santo Stefano
Lokalizacja: Caorle, Piazza Vescovado 6 (45.599244, 12.889638)
Budowa: 1038
Styl: romanizm
HISTORIA. Pierwsza katedra w Caorle została wzniesiona już w VI w. Obecna świątynia została zbudowana na miejscu poprzedniej w 1038 r. Diecezja Caorle została zlikwidowana w 1809 r. decyzją władz napoleońskich a jej obszar włączono do diecezji weneckiej. Obecnie Caorle jest biskupstwem tytularnym.
ARCHITEKTURA. Romański kościół złożony jest z trójnawowego korpusu bazylikowego, którego nawy boczne zamknięte są półkolistymi apsydami oraz z dużej półkolistej apsydy prezbiterialnej. W bezpośrednim sąsiedztwie kościoła wznosi się wysoka kampanila. Surowa fasada pozbawiona jest jakichkolwiek dekoracji. Środkowa część wydzielona jest wysuniętymi do przodu przyporami i zwieńczona trójkątnym szczytem z niewielkim okulusem. Poniżej na osi znajduje się duża rozeta a w przyziemiu prostokątny portal wejściowy. Boczne pola zwieńczone półszczytami z prostokątnymi portalami i mniejszymi rozetami. Elewacje naw bocznych podzielone są masywnymi przyporami. Ściany kościoła przebite są wąskimi oknami zamkniętymi półkoliście. Ściany nawy północnej wieńczy fryz z przenikających się arkadek. Wewnątrz wszystkie nawy nakrywa otwarta drewniana więźba dachowa. Nawa główna otwarta jest do naw bocznych półkolistymi arkadami wspartymi naprzemiennie na kolumnach i filarach. Marmurowe kolumny zwieńczone są kapitelami korynckimi lub koszowymi bizantyjskimi.
WYSTRÓJ I WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Na ścianach kościoła przetrwalo kilka dobrze zachowanych fresków przedstawiających m.in. św. Krzysztofa z XV w. na ścianie zachodniej nawy głównej i św. Łucję z widokiem Caorle w tle z XIV w. w prawej nawie. W apsydzie prezbiterium umieszczony jest ołtarz Pala d'oro, złożony z sześciu srebrnych trybowanych płyt z XIII i XIV w., przedstawiających m.in. scenę Zwiastowania. Ołtarz jest darem królowej Cypru Katarzyny Cornaro, którą w 1489 r. miejscowi rybacy uratowali po zatonięciu statku. Nad ołtarzem głównym zawieszony jest krucyfiks z XV w. W apsydzie prawej nawy znajduje się XVI-wieczna chrzcielnica. W kościele zachowało się też kilka starych obrazów i rzeźb. Przy wejściu ustawiony jest współczesny pomnik papieża Jana XXIII.
KAMPANILA - dzwonnica wysoka na 42 metry, wzniesiona w XI w., w przeszłości pełniła także role miejskiej strażnicy. Jest to cylindryczna budowla zwieńczona stożkową iglicą, której ściany przebite są licznymi oknami.
LITERATURA
Knaurs Kulturführer in farbe, Venedig Und Venetien, oprac. zb., Augsburg 1998
Caorle, katedra Santo Stefano