Werona, kościół San Pietro Martire (San Giorgetto)
Werona, chiesa di San Pietro Martire (San Giorgetto)

Lokalizacja: Werona, Via Abramo Massalongo (45.445116, 10.999261)
Budowa: koniec XIII w.
Styl: gotyk

HISTORIA. Kościół wzniesiono pod koniec XIII w. na zlecenie zakonu dominikanów. W 1283 r. prace przy budowie były już mocno zaawansowane. Początko dominikanie użytkował świątynię w oczekiwaniu na ukończenie budowy kościoła Sant’Anastasia. W połowie XIV w. Can Grande Della Scala nadał kościół niemieckim rycerzom z Brandenburgii (cavalieri "brandeburghesi"), służącym pod jego komendą. W 1424 r. kościół wrócił w ręce dominikanów i otrzymał wezwanie św. Piotra Męczennika (Pietro da Verona). W czasie okupacji Werony przez wojska Napoleona Bonaparte kościół został zamknięty a potem sprzedany przez władze austriackie miastu Werona.

ARCHITEKTURA. Gotycki jednonawowy, dwuprzęsłowy kościół zamknięty ścianą prostą. Fasada podzielona lizenami na trzy pola zamknięta jest trójkątnym szczytem zwieńczonym trzema wieżyczkami. W przyziemiu na osi fasady znajduje się okazały uskokowy ostrołukowy portal, z uskokowym łukiem archiwolty, w którym znajduje się malowana scena Adoracji Matki Bożej z Dzieciątkiem przez dwóch świętych. Nad portalem nadwieszony jest trójkątny ganek w którego ostrołukowej lunecie umieszczona jest malowana scena Walki św. Jerzego ze smokiem. Oba mocno uszkodzone malowidła wykonał Jacopo Ligozzi. Nad gankiem umieszczona jest rozeta. Na prawo od portalu znajduje się epitafium cenionego lekarza Bavarino Crescenzio (zm. 1346), wykonane z czerwonego marmuru przez Rigino di Enrico, przedstawiające zmarłego w czasie udzielania porady medycznej. Elewacje boczne także rozczłonkowane są lizenami i zwieńczone arkadkowym fryzem. Pomiędzy lizenami  rozmieszczone są trzy ostrołukowe okna. W drugim przęśle od wschodu znajduje się ostrołukowy portal nakryty gankiem, pod którym zachował się fragment fresku przedstawiającego sceną Męczeństwa św. Piotra. Nad gankiem znajduje się okulus. Kościół nakrywa dach dwuspadowy. Wewnątrz kościół podzielony na dwa przęsła nakryte sklepieniem krzyżowo-żebrowym.

WYSTRÓJ I WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Ściany wnętrza zdobi bogaty zespół fresków z XIV-XVI w. Starsze XIV-wieczne freski przedstawiają m.in. rycerzy pomiędzy świętymi, freski XV-wieczne poświęcone są patronowi kościoła św. Piotrowi z Werony. Zachował się tez późniejszy fresk Zwiastowanie pochodzący z początku XVI w. z postacią Maryi przedstawioną wewnątrz twierdzy w otoczeniu symbolicznych zwierząt. W kościele obejrzeć można też kilka obrazów, z których najciekawszy przestawia Maryję ukazującą się św. Piotrowi Męczennikowi i św. Zenonowi.

Na przylegającym do kościoła odcinku muru, bezpośrednio nad wejściem na teren klasztoru dominikanów, posadowiony jest gotycki pomnik nagrobny kondotiera Guglielmo da Castelbarco (zm. 1320) z leżącą postacią zmarłego ułożoną na sarkofagu nakrytym baldachimem.

LITERATURA

Knaurs Kulturführer in farbe Venedig Und Venetien, oprac. zb., Augsburg 1998
Strona internetowa: https://www.verona.net/it/monumenti/chiesa_san_giorgetto.html
Strona internetowa: http://churchesofvenice.com/verona.htm#sanpietromart

Werona, kościół San Pietro Martire

Kościoły w Weronie opisane na stronie zabytkowekoscioly.net

Werona, bazylika San Zeno
Werona, bazylika Sant’Anastasia
Werona, katedra Santa Maria Assunta
Werona, kościół San Bernardino
Werona, kościół San Fermio Maggiore
Werona, kościół San Pietro Martire
Werona, kościół San Tomaso

Werona, kościół Sant’Eufemia
Werona, kościół Santa Maria della Scala
Werona, kościół Santo Stefano