Werona, kościół Santa Maria della Scala
Verona, chiesa di Santa Maria della Scala

Lokalizacja: Werona, Via Scala 8 (45.441125, 10.996952)
Budowa: 1325 - 1388
Styl: gotyk

HISTORIA. W 1324 r. Cangrande I della Scala podarował zakonowi serwitów budynek centrum Werony jako wotum dla Matki Bożej za uzdrowienie z choroby. Była to pierwsza z całej serii darowizn, które pozwoliły na budowę kościoła wraz z przylegającym klasztorem. Wiadomo, że już w 1329 r. budowa kościoła była mocno zaawansowana, co pozwoliło na jego konsekrację. Jednak prace budowlane trwały jeszcze przez XIV i XV w. W 1341 r. wybudowano zakrystię i krużganek klasztorny a w 1388 r. ukończono środkową apsydę. W latach 1343-45 wzniesiono kampanilę. W XVIII w. podwyższono mury kościoła aby umożliwić budowę nowych okien. W 1945 r. bomba zniszczyła dach i wnętrze kościoła. Na szczęście nienaruszona pozostała część wschodnia kościoła. Po wojnie kościół odbudowano i ponownie otwarto dla wiernych w 1948 r.

ARCHITEKTURA.  Gotycki kościół złożony jest z trójnawowego korpusu (pierwotnie jednonawowego) i prezbiterium zamkniętego wieloboczne, ujętego po bokach symetrycznymi kaplicami, także zamkniętymi wielobocznie.  Nad kaplicą przylegającą do prezbiterium od południa wznosi się wysoka kampanila zwieńczona stożkowym hełmem, ujętym czterema narożnymi wieżyczkami. Ceglana fasada kościoła zwieńczona jest trójkątnym szczytem z koronującym gzymsem arkadkowym. Pośrodku umieszczona jest rozeta z maswerkiem, ujęta po bokach dwoma lancetowatymi ostrołukowymi oknami. W przyziemiu znajduje się renesansowy portal półkolisty wsparty na kolumnach i nakryty trójkątnym naczółkiem. Nawę główną i prezbiterium nakrywają dachy dwuspadowe, nad kaplicami przy prezbiterium dachy jednospadowe. Wnętrze kościoła pierwotnie jednonawowe i nakryte stropem płaskim zostało gruntownie przekształcone w czasie powojennej odbudowy. Obecnie wnętrze jest trójnawowe, przy czym nawa główna wsparta jest na marmurowych filarach podtrzymujących półkoliste arkady dzielące dwuspadowy drewniany strop na pięć przęseł. Oryginalne gotyckie sklepienia krzyżowe zachowały się w prezbiterium i przylegających do niego kaplicach.

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Godna uwagi jest tylko wschodnia część kościoła, niezniszczona podczas alianckiego nalotu. W prezbiterium umieszczony jest obraz Wniebowzięcia NMP, dzieło Felice Brusasorzi z 2. połowy XVI w. Do prawej strony prezbiterium przylega kaplica rodu Guantieri. Ściany kaplicy ozdobił freskami w latach 1443-44 Giovanni Badile, przedstawiając sceny z życia św. Hieronima. W kaplicy tej znajduje się też gotycki pomnik nagrobny Paolo Filippo Guantieri di Nicolo, który zginął w czasie piastowania urzędu burmistrza Florencji. Pomnik posiada formę nadwieszonej tumby z leżącą postacią zmarłego, nakrytej baldachimem w formie wimpergi z ostrołukową arkadą. W kaplicy w prawej nawie znajduje późnobarokowy ołtarz z 1778 r. z XIV wiecznym freskiem w polu głównym przedstawiającym Matkę Bożą z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych Jana Chrzciciela i Zenona oraz postaciami fundatorów, przypuszczalnie Mastino II (syn Cangrande I) i jego żona Taddea da Carrara.

LITERATURA

Strona internetowa: http://churchesofvenice.com/verona2.htm#santamariadellascala (dostęp 04.10.2022)

Werona, kościół Santa Maria della Scala

Kościoły w Weronie opisane na stronie zabytkowekoscioly.net

Werona, bazylika San Zeno
Werona, bazylika Sant’Anastasia
Werona, katedra Santa Maria Assunta
Werona, kościół San Bernardino
Werona, kościół San Fermio Maggiore
Werona, kościół San Pietro Martire
Werona, kościół San Tomaso

Werona, kościół Sant’Eufemia
Werona, kościół Santa Maria della Scala
Werona, kościół Santo Stefano