Florencja, kościół San Fiorenzo
Firenze, chiesa di San Fiorenzo

Lokalizacja: Florencja, Piazza della Santissima (43.769783, 11.258045)
Budowa: 1667 - po 1715
Architekt: Pier Francesco Silvani, Ferdinando Ruggeri
Styl: barok

HISTORIA. Filipini przybyli do Florencji w 1640 r. i początkowo powierzyli wykonanie projektu kościoła i klasztoru architektowi Pietro da Cortona. Niestety projektu tego nie zrealizowano ze względu na brak środków finansowych. W 1667 r. wykonanie projektu zlecono Pier Francesco Silvani, który wywiązał się z zadania i nadzorował prace budowlane aż do swej śmierci w 1715 r. Fasadę kościoła ukończył już Ferdinando Ruggeri. W latach 1745-1749 Giovan Filippo Ciocchi wybudował klasztor przylegający do kościoła. W 1772 r. po przeciwległej stronie kościoła Zanobi del Rosso zbudował fasadę oratorium, która powtarzała symetrycznie fasadę Ruggieri.

ARCHITEKTURA. Kościół jest częścią barokowego kompleksu klasztornego filipinów składającego się obok kościoła z oratorium i klasztoru. Budynki te są połączone wspólną szeroką symetryczną fasadą. Sam kościół jest budowlą jednonawową zakończoną półkolistą apsydą prezbiterium. Na portalu prowadzącym do wnętrza kościoła znajdują się rzeźby alegoryczne Wiary i Nadziei wykonane przez Gioacchino Fortini w 1715 r. Na przeciwległym portalu oratorium umieszczone są rzeźbione personifikacje Mowy i Pokory z około 1775 r. Wewnątrz ściany rozczłonkowane są pilastrami z toskańskimi kapitelami, podtrzymującymi wydatny gzyms z belkowaniem. Nad gzymsem znajduje się rząd prostokątnych okien w profilowanych obramieniach. Nawę nakrywa płaski strop pokryty kasetonami a apsydę koncha.

WYSTRÓJ I WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Barokowy wystrój wnętrza pochodzi z 1. ćwierci XVIII w. Na sklepieniu apsydy prezbiterium Nicolo Lapi namalował Świętą Trójcę z apostołami i florenckimi świętymi. W centrum kasetonowego sufitu znajduje się obraz Chwała św. Filipa Neri, namalowany w 1715 r.  przez Giovanni Camillo Sagrestani. Wystrój rzeźbiarski jest dziełem Gioacchino Fortini, który wykonał architektoniczne oprawy ołtarzy, rzeźby będące personifikacjami Miłosierdzia i Czystości oraz dwie płaskorzeźby ze scenami z życia św. Filipa Neri. Ołtarz główny wykonał w 2. połowie XVIII w. Zanobi del Rosso. Na ścianach zawieszone są obrazy, które namalowali florenccy malarze: Giuseppe Pinzani, Alessandro Gherardini, Antonio Puglieschi, Matteo Bonechi, Tomasso Redi oraz Anton Domenico Gabbiani. W kościele pochowany jest Pietro Bini, który założył florencką kongregację filipinów. W kaplicy przylegającej na prawo do nawy znajduje się maska pośmiertna założyciela zakonu filipinów św. Filipa Neri.

LITERATURA

Zucconi G., Florence an architectural guide, Verona 1995

Florencja, kościół San Fiorenzo