Olomouc, kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

Lokalizacja:  Ołomuniec, Slovenská 779 00 (49.596502, 17.250206)
Budowa: 1454-1468 
Styl:  późny gotyk

HISTORIA. Kościół zbudowany został w latach 1454-68 dla zakonu bernardynów z inicjatywy św. Jana Kapistrana. W 1653 r. do kościoła dobudowano kaplicę św. Antoniego Padewskiego. Po kasacie klasztoru bernardynów w 1784 r. kościół i zabudowania klasztorne przejęli dominikanie, którzy zostali usunięci ze swojego kościoła św. Michała. W latach 80-tych XIX w. przeprowadzono regotycyzację kościoła.

ARCHITEKTURA. Gotycki kościół złożony jest z trójnawowego, trójprzęsłowego halowego korpusu i trójprzęsłowego prezbiterium, zamkniętego pięciobocznie. Do korpusu od południa przylega kaplica św. Antoniego a do prezbiterium także od południa kaplica Grobu Pańskiego.  Na zewnątrz kościół opięty jest uskokowymi przyporami, między którymi rozmieszczone są okna ostrołukowe. Nad korpusem wznosi się dach namiotowy zaś prezbiterium nakrywa dach dwuspadowy. Kaplica św. Antoniego nakryta jest kopułą z latarnią. Wnętrza nakrywają sklepienia krzyżowe, wsparte w korpusie na ośmiobocznych filarach.

WYSTRÓJ I WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Na ścianach zachowały się fragmenty późnogotyckiej polichromii. W prezbiterium znajduje się malowidło przedstawiające św. Jana Kapistrana na tle oblężenia Belgradu przez wojska tureckie w 1456 r. Jest też św. Franciszek ze stygmatami i a na południowej ścianie Chrystus niosący Krzyż. W nawie przy łuku tęczy znajdują się dwie sceny pasyjne: Chrystus upadający pod Krzyżem i Zdjęcie z Krzyża. Inne, większe malowidło umieszczone jest nad wejściem do kaplicy Grobu Pańskiego. Widnieje na nim Matka Boża z Dzieciątkiem w Mandorli a powyżej w dwóch rzędach przedstawione jest siedem boleści i siedem radości Marii. Wnętrze kaplicy św. Antoniego zdobi dekoracja stiukowa wykonana w 1708 r. Na sklepieniu zachował się malowidło z 2 połowy XVII w. przedstawiające Powitanie św. Antoniego w niebie. W ołtarzu kaplicy umieszczony jest renesansowy obraz Panny Marii.

LITERATURA

Strona internetowa: https://web.archive.org/web/20071022084319/http://olomouc.op.cz/historie.htm (dostęp 01.03.2021)