Włochy
Wenecja, kościół San Geremia
Marek SztorcWenecja, kościół San Geremia
Venezia, chiesa di San Geremia
Wenecja, kościół św. Jeremiasza
Lokalizacja: Wenecja - Cannaregio, Campo San Geremia (45.442644, 12.325336)
Budowa: XI w., 1753-1760
Architekt: Carlo Gorbellini
Styl: późny barok
HISTORIA. Pierwotny kościół tym miejscu został zbudowany w XI w. Pierwsza duża przebudowa świątyni miała miejsce pod koniec XIII w. Obecny kościół został zbudowany w latach 1753-1760 według projektu Carlo Gorbellini. W 1848 r. kościół został uszkodzony przez pożar w wyniki austriackiego ostrzału. W 1871 r. miała miejsce odbudowa świątyni, w czasie której dodano neoklasycystyczne fasady. W 2018 r. kościół został podniesiony do godności sanktuarium św. Łucji.
ARCHITEKTURA. Późnobarokowy kościół zbudowany na planie krzyża greckiego z centralną kopułą nad skrzyżowaniem naw. Złożony z prezbiterium, nawy i ramion transeptu zamkniętych trójbocznie z czterema kaplicami umieszczonymi w narożnikach naw. Do południowego ramienia transeptu północy do kościoła dostawiona jest wysoka kampanila. Wschodnia fasada kościoła jest trójdzielna, rozczłonkowana pilastrami, zwieńczona wydatnym gzymsem i odcinkowym szczytem na osi. W przyziemiu każdego z pól umieszczone są portale wejściowe, z których środkowy nakryty jest trójkątnym naczółkiem, nad portalami rozmieszczone są duże okna termowe. Północna elewacja ujęta jest potężnymi półkolistymi pilastrami korynckimi dźwigającymi odcinkowy szczyt. Między pilastrami znajduje się duży prostokątny portal wejściowy nakryty trójkątnym tympanonem. Południowa elewacja jest analogiczna do elewacji północnej, choć o skromniejszej artykulacji i pozbawiona portalu wejściowego. Elewacje boczne rozczłonkowane są pilastrami i przebite dużymi oknami odcinkowymi i półkolistymi. Prezbiterium, nawę i transept nakrywają dachy dwuspadowe. Wewnątrz ściany kościoła rozczłonowane są pilastrami i półkolumnami korynckimi dźwigającymi wydatne gzymsy z belkowaniem. Cztery centralne filary opięte parami półkolumn, podtrzymują kopułę na pendentywach. Nawę, prezbiterium i ramiona transeptu nakrywają sklepienia kolebkowe z lunetami na gurtach a w zakończeniach sklepienia konchowe.
WYPOSAŻENIE WNETRZA kościoła jest przeważnie klasycystyczne i pochodzi z końca XVIII w. Ołtarz główny klasycystyczny z 1798 r., wykonany z marmuru z tabernakulum w formie świątyni, które ujęte jest po bokach posągami św. Piotra i św. Jeremiasza. W klasycystycznych ołtarzach bocznych znajdują się rzeźby i interesujące obrazy m.in. Matka Boża Niepokalanie Poczęta asystująca koronacji Wenecji przez św. biskupa Magnusa, dzieło Palma il Giovane. W kościele znajduje się też inny obraz tego artysty przedstawiający św. Łucję. Kaplica poświęcona św. Łucji została wykonana w latach 1860-63 na wzór kaplicy Mocenigo zaprojektowanej przez Andrea Palladio w dawnym kościele św. Łucji. W kaplicy tej w przeszklonym sarkofagu przechowywane są relikwie św. Łucji z Syrakuz, męczennicy zamordowanej w 304 r. w czasie prześladowań chrześcijan za cesarza Dioklecjana. Relikwie świętej zostały przeniesione w 1860 r. z pobliskiego kościoła św. Łucji, zanim rozebrano go pod budowę dworca kolejowego. Ciało świętej trafiło do Wenecji w 1204 r. kiedy to zostało zrabowane z Konstantynopola w czasie czwartej krucjaty.
CAMPANILA wzniesiona w XI w. i podwyższona w XIII w., zbudowana z cegły na planie kwadratu o gładkich ścianach przebitych niewielkimi otworami okiennym i otwarta parami dużych półkolistych arkad w najwyższej kondygnacji. Dzwonnicę wieńczy balustrada i ośmioboczny kiosk z daszkiem namiotowym.
LITERATURA
Kamiński M., Wenecja. Sztuka i architektura, wyd. 2005
Knaurs Kulturführer in farbe Venedig Und Venetien, oprac. zb., Augsburg 1998
Strona internetowa: http://churchesofvenice.com/cannaregio.htm#sanger
Strona internetowa: https://www.santuariodilucia.it/en/home-en/
Wenecja, kościół San Geremia
Inne kościoły w Wenecji opisane na stronie: zabytkowekoscioly.net
Wenecja, bazylika San Marco
Wenecja, bazylika Santi Giovanni e Paolo
Wenecja, bazylika Santa Maria Gloriosa dei Frari
Wenecja, bazylika Santa Maria della Salute
Wenecja, kościół del Redentore
Wenecja, kościół Madonna dell'Orto
Wenecja, kościół San Geremia
Wenecja, kościół San Giorgio dei Greci
Wenecja, kościół San Giorgio Maggiore
Wenecja, kościół San Giovanni Battista in Bragora
Wenecja, kościół San Gregorio
Wenecja, kościół San Martino
Wenecja, kościół San Moisè
Wenecja, kościół San Rocco
Wenecja, kościół San Simeon Piccolo
Wenecja, kościół San Vidal
Wenecja, kościół San Zaccaria
Wenecja, kościół Santa Maria Assunta dei Gesuiti
Wenecja, kościół Santa Maria dei Dereliti
Wenecja, kościół Santa Maria dei Miracoli
Wenecja, kościół Santa Maria del Giglio
Wenecja, kościół Santa Maria del Rosario
Wenecja, kościół Santa Maria della Pieta
Wenecja, kościół Santa Maria di Nazareth
Wenecja, kościół Santa Maria Formosa
Wenecja, kościół Santa Maria Presentazione
Wenecja, kościół Santo Stefano