Lokalizacja: Łódź, ul. Kopcińskiego 1/3 (51° 46′ 41.51″ N, 19° 28′ 51.49″ E)
Budowa: 1950-1963
Architekt: Witold Korski
Styl: modernizm

HISTORIA. Monumentalny kościół ten jest czołowym przykładem modernistycznej architektury sakralnej w Polsce. Został zbudowany w konstrukcji żelbetowej w latach 1950-63 według projektu Witolda Korskiego.

ARCHITEKTURA. Jest to świątynia wzniesiona na planie krzyża greckiego o zredukowanych ramionach, których długość wynosi 50 metrów. Po środku wznosi się kopuła o średnicy 23 metrów wsparta na wysokim tamburze zwieńczona latarnią i krzyżem o łącznej wysokości 64 metrów. Tambur kopuły przepruty jest dużymi prostokątnymi oknami, wypełnionymi kratownicą. Kopułę ujmują cztery narożne mniejsze kopuły wsparte na ażurowych tamburach. Elewacje kościoła przeprute są geometrycznymi ażurami w stylu Augusta Perreta. Wewnątrz żelbetowe stropy pokryte są kratownicą gęsto przecinających się żeber. Sklepienia i dolna, ośmioboczna część tamburu wsparte są na czworobocznych filarach.

WYSTRÓJ I WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Autorem wystroju kościoła jest ksiądz Tadeusz Furdyna, który zaprojektował i wykonał witraże, mozaiki ścienne, ołtarz główny i oświetlenie. Na chórze muzycznym ustawione są 64-głoswowe organy wykonane w firmie Zygmunta Kamińskiego w Warszawie.

LITERATURA

Burno F., Świątynie nowego państwa. Kościoły rzymskokatolickie II Rzeczpospolitej, Warszawa 2012
Strona internetowa: http://www.donbosco.pl/archiwum-2007-06-947