Lublin, kościół św. Piotra i Pawła, kapucynów

Lokalizacja: Lublin, ul. Krakowskie Przemieście 42 (51.247693, 22.560779)
Budowa: 1726-33
Architekt: Karol Bay
Styl: późny barok

HISTORIA. Lubelski klasztor kapucynów położony jest poza obszarem Starego Miasta przy ulicy Krakowskie Przedmieście. Został ufundowany przez Pawła Karola Sanguszkę, marszałka wielkiego litewskiego i jego małżonkę Mariannę z Lubomirskich w 1721 r. naprzeciw należącego wtedy do Sanguszków pałacu. Zakonnicy przybyli do Lublina w 1724 r. a w latach 1726-33 wybudowane zostały budynki klasztorne i kościół według projektu architekta Karola Baya z Warszawy. W latach 1857-60 dostawiono do kościoła od wschodu neogotycką kaplicę Niepokalanego Serca NMP według projektu Bolesława Podczaszyńskiego. Kapucyni przebywali w Lublinie do kasaty klasztoru w ramach represji rosyjskich po powstaniu styczniowym w 1864 r. Odzyskali kościół i klasztor w 1919 r. i do dziś się nimi opiekują. 

ARCHITEKTURA. Kościół złożony jest z prostokątnej, dwuprzęsłowej nawy, do której po obu stronach przylegają rzędy kaplic oraz z węższego prezbiterium zamkniętego ścianą prostą. Od wschodu do kościoła przylega duża neogotycka kaplica, zbudowana na planie prostokąta i zamknięta trójbocznie. Na zewnątrz opięta jest przyporami, między którymi znajdują się ostrołukowe okna. Fasada wzorowana jest na fasadzie warszawskiego kościoła kapucynów. W części środkowej rozczłonkowana pilastrami toskańskimi i zwieńczona trójkątnym szczytem, boczne części o podziałach ramowych ze spływami, na zakończeniach których ustawione zostały rzeźby śś. Piotra i Pawła. Kościół nakryty jest dachami dwuspadowym na nawą, prezbiterium i kaplicą NMP oraz dachami pulpitowymi nad kaplicami bocznymi. Ściany wewnątrz kościoła rozczłonkowane są pilastrami wspierającymi wydatny gzyms i nakryte sklepieniami kolebkowymi na gurtach. Kaplica NMP nakryta jest sklepieniem krzyżowo-żebrowym.

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA późnobarokowe, wykonane po 1780 r. Składa się na nie siedem ołtarzy z obrazami malowanymi przez pochodzącego z Holandii Petera van Roya oraz ambona.

Pod chórem zakonnym mieści się krypta gdzie pochowany jest fundator klasztoru wraz z rodziną.

LITERATURA

Zabytki architektury i budownictwa w Polsce, t. 22, Województwo lubelskie, Warszawa 1995
Żabicki J., Leksykon zabytków architektury Lubelszczyzny i Podkarpacia, Arkady 2013
Strona internetowa: http://www.kapucyni-lublin.pl/ (dostęp 12.03.2019)

Lublin, kościół św. Piotra i Pawła, kapucynów

Kościoły w Lublinie opisane na stronie: zabytkowekoscioly.net

Lublin, katedra św. Jana Chrzciciela
Lublin, kaplica zamkowa św. Trójcy
Lublin, kościół św. Stanisława, dominikanów
Lublin, kościół Nawrócenia św. Pawła, bernardynów
Lublin, kościół Przemienienia Pańskiego
Lublin, kościół św. Agnieszki
Lublin, kościół św. Józefa Oblubieńca, karmelitów bosych
Lublin, kościół św. Piotra i Pawła, kapucynów