Greifswald, kościół Mariacki
Greifswald, kirche St. Marien

Lokalizacja: Greifswald, Marienkirchplatz 1 (54.096969, 13.384318)
Budowa: 3. ćwierć XIII – około 1380 r.
Styl: gotyk

HISTORIA. Budowę kościoła rozpoczęto w 3. ćwierci XIII w. i ukończono około 1380 r. W latach 1330-1340 dobudowano kaplicę św. Anny. Wieżę ukończono około 1400 r.

ARCHITEKTURA. Gotycki kościół wzniesiony z cegły, złożony z pięcioprzęsłowego i trójnawowego korpusu halowego, zamkniętego ścianą prostą oraz masywnej wieży od zachodu, ujętej bokach parami niskich kaplic. Od południa do kościoła dostawiona jest gotycka kaplica św. Anny a od zachodu do wieży przylega niski siedmioprzęsłowy ganek. Na zewnątrz kościół opięty jest uskokowymi przyporami, pomiędzy którymi znajdują się duże trójdzielne okna ostrołukowe. Wschodni szczyt zwieńczony jest pięcioma sterczynami i wypełniony ostrołukowymi blendami z maswerkami. Korpus nakrywa stromy dach dwuspadowy a nad kaplicami przy wieży i gankiem od zachodu dachy jednospadowe. Masywna wieża na rzucie kwadratu, nakryta jest hełmem namiotowym a jej elewacje rozczłonkowane są ostrołukowymi blendami z maswerkami. W kościele zachowało się kilka gotyckich ostrołukowych profilowanych portali. Wnętrze kościoła z niewyodrębnioną częścią prezbiterialną, nakryte jest sklepieniami krzyżowo-żebrowymi, wspartymi na ośmiobocznych filarach. Kaplica św. Anny zbudowana na planie prostokąta i zamknięta podwójną apsydą od wschodu. Ściany kaplicy opięte są przyporami i przebite wąskimi ostrołukowymi oknami. Wnętrze kaplicy nakryte jest sklepieniem krzyżowo-żebrowym i odcinkami sklepień gwiaździstych nad apsydami.

WYSTRÓJ I WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. W kościele zachowały się fragmenty gotyckich polichromii, m.in. w bocznej kaplicy wieży zachowało się malowidło ścienne z około 1410 r. ze scenami Męki Pańskiej. W północnej części przedsionka znajduje się sześciometrowy obraz orki, która w 1645 r. utknęła w Zatoce. W skromnym wyposażeniu wnętrza wyróżnia się późnorenesansowa ambona powstała w końcu XVI w. o bogatej dekoracji rzeźbiarskiej i snycerskiej, m.in. z portretami Melanchtona i Lutra na filarze ambony. W ołtarz głównym, w neogotyckiej oprawie znajduje się obraz Święta Noc, będący kopią obrazu Correggio z początku XIX w. Na emporze organowej umieszczony jest instrument z 1868 r. wykonany przez Friedricha Alberta Mehmela, organmistrza ze Stralsundu. W nawie północnej umieszczona późnogotycka jest płaskorzeźba ze sceną Złożenia do grobu Chrystusa, wykonaną około 1505 r. w nieznanym warsztacie Szwabii. Na ścianach zachowało się trochę epitafiów mieszczan z Greifswaldu. Na wieży zawiedzony jest gotycki dzwon Betglocke ważący 3 tony, odlany w 1418 r. przez Jonannesa Karla.

LIETERATURA

Adamiak J., Pillep R., Zabytki Architektury i sztuki NRD, Przewodnik, wyd. Arkady 1989
Baier G., Ende H., Mecklenburg-Vorpommern. Knaurs Kulturführer in farbe, München 1991
Strona internetowa: http://www.marien-greifswald.de/index.php/startseite.html

Greifswald, kościół Mariacki

Kościoły w Greifswaldzie opisane na stronie: zabytkowekoscioly.net

Gtreifswald, kościół Mariacki
Greifswald, kościół św. Mikołaja
Greifswald, kościół św. Jakuba