podkarpackie
Gogołów, kościół św. Katarzyny
Marek SztorcLokalizacja: Gawłuszowice, powiat Strzyżów (49.847867, 21.527148)
Budowa: 1672
Architekt: Stanisław Charchułowicz
Styl: w tradycji późnego gotyku
HISTORIA. Kościół zbudowany został w 1672 r. przez cieślę Stanisława Charchułowicza z fundacji Jakuba i Joachima Rojowskich. Wzniesiony został w stylu późnego gotyku, co dla kościelnego budownictwa drewnianego na małopolskiej prowincji nie było niczym wyjątkowym. Do dziś zachował się w pierwotnej formie, co dodatkowo podwyższa jego wartość zabytkową.
ARCHITEKTURA. Kościół złożony jest z prezbiterium i szerszej nawy o konstrukcji zrębowej i oraz wieży o konstrukcji słupowej. Na zewnątrz ściany i dachy pobite gontem. Prezbiterium i nawę kryje dach dwuspadowy o wspólnej kalenicy z wieżyczką na sygnaturkę. Wieża nakryta dachem namiotowym. Wnętrze nakryte stropem płaskim, okna znajdują się wyłącznie w ścianie południowej. We wnętrzu zachowały się też trzy portale zamknięte łukiem w tzw. "ośli grzbiet". Tęcza o wykroju prostokątnym, na belce tęczowej znajduje się barokowy krucyfiks.
WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Ołtarz główny barokowy z obrazem św. Katarzyny z XVII w. w polu głównym. Ołtarze boczne przy tęczy pochodzą z XIX w. Najstarszym zabytkiem w kościele jest kamienna gotycka chrzcielnica z XVI w., ozdobiona herbem Leliwa.
LITERATURA
Kornecki M., Kościoły drewniane w Małopolsce, Kraków 1999
Kościoły drewniane Karpat i Podkarpacia, opr. zb., Pruszków 2001