Gdynia, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

Lokalizacja: Gdynia, Armii Krajowej 46 (54.518373, 18.536144)
Budowa:  1967-1966
Architekt: Jan Borowski, Leon Taraszkiewicz
Styl: modernizm

HISTORIA. Kościół został zbudowany w latach 1957-66 według projektu Jana Borowskiego i Leona Taraszkiewicza. W 1981 r. ukończono budowę wieży kościelnej.

ARCHITEKTURA. Modernistyczny kościół zbudowany z cegły i żelbetu. Posiada obszerna bryłę na planie prostokąta, w którą wpisany jest trójnawowy korpus z wąskimi nawami bocznymi oraz prezbiterium ujęte po bokach zakrystiami. Elewacje zewnętrzne pokryte są kamienną okładziną w szarym kolorze. Fasada zachodnia podzielona jest na siedem pól wysuniętymi ciemnymi lizenami. Nad gzymsem znajduje się pięciodzielna uproszczona attyka zwieńczona balustradą i krzyżem. Także elewacja wschodnia podzielona jest wysuniętymi lizenami. Elewacje kościoła przeprute są rzędami wąskich okien. Nawa środkowa jest podwyższona w stosunku do naw bocznych i oświetlona w poddaszu oknami o kształcie odwróconej litery V. Dachy nad kościołem są płaskie. Nad wschodnią częścią kościoła wznosi się potężna latarnia oświetlająca prezbiterium. Jej ściany zwężają się ku górze i są podzielona na trzy rzędy okien opasanych koronką w stylu Art-Deco. Wewnątrz nawy boczne oddzielone są od wyższej nawy głównej ciemnymi smukłymi kolumnami. Przy ścianach naw bocznych znajdują się dwie kondygnacje empor. Nawa boczna nakryta jest żelbetowym sklepieniem o rombowym rysunku.

WYSTRÓJ I WYPOSAŻENIE KOŚCIOŁA. Ściany wewnątrz kościoła ozdobione są barwnymi mozaikami wykonanymi przez Bogumiła Marszala. W kościele urządzono też kaplice Portowców, Stoczniowców i Ludzi Morza. W kaplicy Ofiar Grudnia '70, przechowywane są oryginalne drzwi, na których niesiono Zbyszka Godlewskiego, zastrzelonego 17 grudnia 1970 r. w czasie protestów robotniczych w Gdyni. W kościele znajdują się też wielkie 102-głosowe organy wykonane w latach 1963-80.

DWONNICA. Od południa przy kościele wzniesiona jest wysoka dzwonnica zwieńczona strzelistą iglicą z krzyżem. Zbudowana jest na planie trójkąta i wsparta na potężnych żelbetowych filarach. Poprzeczne żelbetowe belki dzielą ją na pięć kondygnacji, z których najwyższa w formie ażurowej arkady na zawieszenie dzwonów.

LITERATURA

Strona internetowa: http://www.nspjgdynia.pl/Parafia_Najswietszego_Serca_Pana_Jezusa_w_Gdyni/Historia.html
Strona internetowa: https://www.bryla.pl/bryla/1,85301,19530186,gdynia-stolica-polskiego-modernizmu-z-nowym-zabytkiem-kosciol.html

Gdynia, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa