Miskolc, Mindszenti templom

Lokalizacja: Miszkolc, Mindszent tér 8 (48.098815, 20.784652)
Budowa: 1724 - 1748, 1857 - 1864 
Architekt: Giovanni Battista Carlone?
Styl: późny barok

HISTORIA. Kościół został zbudowany został w latach 1724-1748. Uważa się, że autorem projektu był Giovanni Battista Carlone, włoski budowniczy, który zaprojektował też kościół minorytów w Miszkolcu. Od samego początku był to kościół przeznaczony wyłącznie dla katolików i przez długi czas był jedyną świątynią katolicką w Miszkolcu. W latach 1857-1864 wzniesiono dwie wieże, których budowę sfinansowali: cesarz  Franciszek Józef I i ówczesny arcybiskup Egeru.

ARCHITEKTURA. Późnobarokowy kościół ma długość 36 metrów i szerokość 15 metrów. Złożony jest z dwuprzęsłowej nawy i węższego, zamkniętego półkoliście prezbiterium z przybudówkami zakrystyjnymi po bokach. Nawę poprzedza trójdzielna fasada z nieco wysuniętą częścią środkową, opiętą pilastrami i ujętą po bokach dwiema wysokimi na 62 metry wieżami, nakrytymi pseudobarokowymi hełmami. Prostokątny portal wejściowy ujęty jest kolumnami zwieńczonymi spływami wolutowymi z posągami aniołów. W niszach dolnej kondygnacji umieszczone są rzeźby śś. Piotra i Pawła. W niszy górnej kondygnacji umieszczona jest figura NMP Niepokalanie Poczętej a po jej bokach znajdują się rzeźby śś. Stefana i Władysława. Nawę i prezbiterium nakrywa dach dwuspadowy o wspólnej kalenicy. Wewnątrz nawę i prezbiterium nakrywają sklepienia żaglaste wsparte na przyściennych filarach podtrzymujących obiegający gzyms z belkowaniem.

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA utrzymane jest w stylu późnego baroku i rokoka. Późnobarokowy ołtarz główny wykonał w 1748 r. Georg Michael Singer, rzeźbiarz z Egeru. W ołtarzu tym umieszczony jest obraz Świętych Apostołów Piotra i Pawła, namalowany przez Mihály Kovácsa z Egeru w 1855 r. Malarz ten wykonał obrazy do ołtarzy bocznych przedstawiające m.in. św. Stefana i św. Józefa.

LITERATURA

Mehling M., Knaurs Kulturführer in Farbe Ungarn, München 1996
Szwajdo J., Węgry. Przewodnik krajoznawczy, wyd. BOSZ, 2014
Strona internetowa: http://www.miskolc-mindszent.hu (dostęp 22.07.2018)