Eger, kościół św. Bernarda, cystersów
Eger, Szent Bernát templom

Lokalizacja: Eger,  Széchenyi István ut, (47.902465, 20.372743)
Budowa: 1700-1727 
Architekt: István Pethő
Styl: późny barok

HISTORIA. Obecny kościół zbudowany został dla jezuitów w latach 1700-1727 r. według projektu Istvána Pethő. Od 1716 r. budowę prowadził Giovanni Battista Carlone, budowniczy kościoła franciszkanów w Egerze. W 1773 r. po kasacie zakonu jezuitów kościół i budynki kolegium przejęli cystersi.

ARCHITEKTURA. Barokowy kościół składa się z trójprzęsłowej prostokątnej nawy z wnękami ołtarzowymi po bokach oraz dwuprzęsłowego prezbiterium, zamkniętego ścianą prostą. Nawę poprzedza okazała dwukondygnacjowa i dwuwieżowa fasada, podzielona pilastrami i wydatnymi gzymsami. Środkową część dolnej kondygnacji poprzedza przedsionek z okazałym portalem i zwieńczony balustradą. Wielkie okno umieszczone w górnej kondygnacji nakryte jest przerwanym naczółkiem i ujęte po bokach wnękami z figurami świętych jezuickich: Ignacego Loyoli, Franciszka Salezego, Jana Franciszka Regis i Stanisława Kostki. Wieże są kwadratowe i nakryte barokowymi hełmami ze ślepymi latarniami. Kościół nakrywa wspólny dach dwuspadowy. Wnętrze kościoła nakryte jest sklepieniami kolebkowymi z lunetami na gurtach, wspartymi przyściennych pilastrach. Kaplice otwarte są da nawy półkolistymi arkadami.

WYSTRÓJ I WYPOSAŻENIE WNĘTRZA jest przeważnie późnobarokowe i pochodzi z 2. połowy XVIII w. Ołtarz główny został wykonany w 1770 r. według projektu Józsefa Francza, zaś dekorację stiukową wykonał Johann Anton Knauss. W środkowym polu ołtarza przedstawiony jest św. Franciszek Borgia adorujący Najświętszy Sakrament. Ołtarze boczne poświęcone są śś. Ignacemu Loyoli i Alojzemu Gonzaga, wykonane zostały przez Johanna Lukasa Krackera a obrazy namalował Josef Michael.

LITERATURA

Mehling M., Knaurs Kulturführer in farbe Ungarn, München 1996
Rusin W., Węgry. Praktyczny przewodnik, Bielsko-Biała 2014
Strona internetowa: https://hu.wikipedia.org/wiki/Ciszterci_templom_(Eger)

Eger, kościół św. Bernarda, cystersów

Inne kościoły w Egerze opisane na stronie zabytkowekoscioly.net

Eger, katedra śś. Michała i Jana
Eger, kościół św. Antoniego z Padwy, minorytów
Eger, kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, franciszkanów
Eger, kościół św. Bernarda, cystersów