Włochy
Piza, kościół San Sisto
Marek SztorcPiza, kościół San Sisto
Pisa, chiesa di San Sisto
Lokalizacja: Pisa, Piazza Francesco Buonamici (43.719517, 10.399249)
Budowa: 1087 – 1133
Styl: romanizm
HISTORIA. Budowę kościoła rozpoczęto w 1087 r. a jego konsekracja miała miejsce w 1133 r. Na przestrzeni wieków wnętrze kościoła uległa pewnym przekształceniom jednak w latach 20-tych XX w. usunięto barokowe naleciałości i przywrócono świątyni jej pierwotny wygląd.
ARCHITEKTURA. Romański kościół zbudowany z kamienia i złożony z trójnawowego bazylikowego korpusu zakończonego niewielką półkolistą apsydą prezbiterium. Od północnego-zachodu do kościoła dostawiona jest dzwonnica. Od zachodu kościół przesłania trójdzielna fasada podzielona pilastrami. W środkowej części znajduje się portal wejściowy a nad nim biforium, całość wieńczy trójkątny szczyt z fryzem arkadkowym. Boczne pola z bocznymi portalami zwieńczone są półszczytami z fryzami arkadkowym. Elewacje boczne przebite są wąskimi oknami zamkniętymi półkoliście, ściany nawy północnej zwieńczone są fryzem arkadkowym. Nawa główna kościoła nakryta jest dachem dwuspadowym a nawy boczne nakrywają dachy jednospadowe. Wewnątrz nawa główna otwarta jest do naw bocznych półkolistymi arkadami wspartymi na ośmiu parach marmurowych kolumn z wtórnie wykorzystanymi antycznymi kapitelami. Nawę główną nakrywa otwarta więźba dachowa z drewnianym stropem zaś nawy boczne nakryte są ukośnymi odcinkami drewnianego stropu.
WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. W apsydzie ustawiony jest późnobarokowy ołtarz główny wykonany z marmuru przez Giuseppe Vacca w 1730 r. W prawej nawie umieszczona jest rzeźba Madonna della Purita, wykonana w latach 1290-1300 w szkole pizańskiej oraz drewniany krucyfiks z 1370 r. W kościele zachowały się też dwa godne uwagi obrazy: Madonna z Dzieciątkiem i świętymi, malowany przez Giovan Battista Paggi oraz Kazanie św. Jana Chrzciciela, dzieło Francesco Vanni. W narożnikach wewnętrznej ściany fasady (tzw. kontrfasadzie) umieszczone są fragmenty kadłuba, masztu i steru pizańskiego statku z XIV-XV w.
DZWONNICA zbudowana na planie kwadratu, w dolnych partiach z kamienia, w górnych kondygnacjach przebita półkolistymi otworami i zwieńczona ostrosłupowym hełmem.
LITERATURA
Strona internetowa: https://web.archive.org/web/20191216110831/https://www.comune.pisa.it/it/ufficio-scheda/25767/Chiesa-di-San-Sisto-in-Cortevecchia.html
Piza, kościół San Sisto
Inne kościoły w Pizie opisane na stronie zabytkowekoscioly.net
Piza, katedra Santa Maria Assunta
Piza, kościół Santa Caterina
Piza, kościół Santa Maria della Spina
Piza, kościół San Sisto
Piza, kościół Santo Stefano dei Cavalieri