Włochy
Wenecja, kościół San Moisè
Marek SztorcWenecja, kościół San Moisè
Venezia, chiesa di San Moisè
Lokalizacja: Wenecja - San Marco, Campo San Moisè (45.433124, 12.336165)
Budowa: XVII w.
Architekt: Alessandro Tremignon
Styl: barok
HISTORIA. Kościół San Moise obecną barokową formę zyskał w XVII w. z inicjatywy Vincenzo Finiego. Prace budowlane prowadził architekt Alessandro Tremignon a dekoracje rzeźbiarskie fasady wykonał Heinrich Meyring.
ARCHITEKTURA. Barokowy kościół złożony jest z obszernej nawy i węższego prostokątnego prezbiterium z kaplicami po bokach. Nakrywają go dachy dwuspadowe. Fasada frontowa jest trójosiowa, rozczłonkowana kolumnami i pilastrami korynckimi wspierającymi wydatne gzymsy. Całość wieńczy trójkątny szczyt z takim samym naczółkiem. Fasada posiada niezwykle bogatą dekorację rzeźbiarską sprawiającą wrażenie nadmiernie przeładowanej. Na niewielkiej przestrzeni przedstawiono liczne posągi, rzeźby zwierząt i mnóstwo innych detali. Nad środkowym wejściem na postumencie ustawiony jest posąg fundatora świątyni, Vincenzo Finiego, zaś nad wejściami bocznymi przedstawieni zostali dwaj inni członkowie tego rodu. Ściany wewnątrz kościoła opięte są pilastrami, wspierającymi obiegający gzyms, między pilastrami mieszczą sie płytkie półkoliste wnęki na pomieszczenie bocznych ołtarzy. Nawa nakryta jest sklepieniem zwierciadlanym z lunetami i plafonem po środku. Prezbiterium i kaplice przy nim nakrywają sklepienia kolebkowe. Wnętrze oświetlają duże okna termowe.
WYPOSAŻENIE WNĘTRZA kościoła stanowią obrazy i rzeźby z XVII i XVIII w. W ołtarzu głównym umieszczona jest rzeźbiarska grupa wykonana prze Heinricha Meyringa na tle obrazu Micheleangelo Morlaitera, przedstawiającego aniołów. Wśród obrazów warto wymienić Umycie nóg Tintoretta i Ostatnią Wieczerzę Palmy Młodszego. Z wystroju rzeźbiarskiego zwraca uwagę późnobarokowa pieta wykonana w 2. ćwierci XVII w. przez Antonio Corradiniego oraz pomnik nagrobny szkockiego finansisty Johna Law (zm. 1729). Interesujący jest też niewielki późnobarokowy prospekt organowy z instrumentem wykonanym w 1801 r. przez weneckiego organmistrza Gaetano Callido.
LITERATURA
Kamiński M., Wenecja. Sztuka i architektura, wyd. Ullmann 2005
Wsiewołożska S., Wenecja, Warszawa 1993
Strona internetowa: http://churchesofvenice.com/index.htm
Wenecja, kościół San Moisè
Inne kościoły Wenecji
Wenecja, bazylika San Marco
Wenecja, bazylika Santi Giovanni e Paolo
Wenecja, bazylika Santa Maria Gloriosa dei Frari
Wenecja, kościół Santa Maria della Salute
Wenecja, kościół del Redentore
Wenecja, kościół San Giorgio Maggiore
Wenecja, kościół Santa Maria Assunta dei Gesuiti
Wenecja, kościół San Zaccaria
Wenecja, kościół Santa Maria dei Miracoli
Wenecja, kościół Santa Maria Formosa
Wenecja, kościół Santo Stefano
Wenecja, kościół San Giovanni Battista in Bragora
Wenecja, kościół Santa Maria del Giglio
Wenecja, kościół San Vidal
Wenecja, kościół Santa Maria della Pieta
Wenecja, kościół Santa Maria del Rosario
Wenecja, kościół San Gregorio
Wenecja, kościół Santa Maria Presentazione
Wenecja, kościół Santa Maria dei Dereliti