Włochy
Wenecja, kościół Santo Stefano
Marek SztorcWenecja, kościół Santo Stefano
Wenecja kościół św. Szczepana, augustianów
Venezia, Santo Stefano
Lokalizacja: Wenecja - San Marco, Campo Santo Stefano (45.433729, 12.330968)
Budowa: XIV w.
Styl: gotyk
HISTORIA. Wenecki kościół Santo Stefano zbudowany został w końcu XIII w., w następnym wieku został całkowicie przebudowany i uzyskał obecny kształt. Jego usytuowanie jest nietypowe, bowiem zwrócony jest w stronę placu boczną elewacją. Takie ułożenie zostało podyktowane długoletnimi sporami z właścicielami sąsiednich zabudowań.
ARCHITEKTURA. Kościół Santo Stefano jest typowym przykładem gotyckiej architektury sakralnej Wenecji. Został wzniesiony z cegły, złożony jest z trójnawowego korpusu i zamkniętego wielobocznie prezbiterium. Kościół nad prezbiterium i nawą główną nakryty jest dachem dwuspadowym, zaś nawy boczne nakryte są dachami jednospadowymi. Fasada frontowa trójosiowa w środkowej części zwieńczona jest trójkątnym szczytem pokrytym fryzem arkadkowym i ujętym ażurowymi wieżyczkami. W dolnej części fasady znajduje się okazały późnogotycki portal wykonany w latach 1438-42 przez pracownię Bartolomea Buon. Otwór wejściowy portalu obwiedziony jest ornamentem sznurowym, jego górna część - ostrołukowy tympanon, jest bogato zdobiony mięsistymi liśćmi akantu i ujęty smukłymi pinaklami. Po obu bokach portalu znajdują sie dwustrefowe, lancetowate okna, wypełnione maswerkiem. Powyżej między oknami mieści się rozeta a nad nią w szczycie umieszczony jest niewielki okulus. Boczne pola fasady pokryte są analogicznym fryzem arkadkowym i w narożach zwieńczone ażurowymi wieżyczkami. W częściach tych znajdują się też ostrołukowe lancetowate okna wypełnione maswerkami. Elewacje boczne rozczłonkowane są lizenami i zwieńczone fryzem o różnorodnych ornamentach. Nawy boczne oświetlone są smukłymi lancetowatymi oknami, zaś nawa główna oświetlona jest przebitymi w późniejszym czasie wielkimi oknami termowymi. Nawa główna nakryta jest drewnianym stropem przypominającym nieco odwrócony kadłub statku. Jest ona oddzielona od naw bocznych ostrołukowymi arkadami, wspartymi na okrągłych kolumnach, wykonanych z marmuru i zwieńczonych złoconymi kapitelami. Smukłość kolumn sprawia wrażenie, że nawa główna i nawy boczne stanowią jedną wspólną przestrzeń wzajemnie się przenikając. Prezbiterium nakryte jest sklepieniem krzyżowo-żebrowym i oddzielone od nawy ostrołukowym łukiem tęczy.
WYPOSAŻENIE WNĘTRZA stanowią przeważnie barokowe ołtarze z XVIII w. wypełnione dużymi obrazami z tegoż okresu. Na ścianach zachowało się też wiele pomników nagrobnych i epitafiów weneckich duchownych, polityków i uczonych. W zakrystii kościoła znajdują się trzy obrazy wybitnego XVI-wiecznego weneckiego malarza Tintoretta: Ostatnia Wieczerza, Chrystus umywający nogi apostołów i Chrystus w Ogrójcu.
LITERATURA
Kamiński M., Wenecja. Sztuka i architektura, wyd. Ullmann 2005
Knaurs Kulturführer in farbe Venedig Und Venetien, oprac. zb., Augsburg 1998
Wsiewołożska S., Wenecja, Warszawa 1993
Strona internetowa: http://churchesofvenice.com/sanmarco.htm#santostef (dostęp 15.10.2021)
Wenecja, kościół Santo Stefano
Inne kościoły Wenecji
Wenecja, bazylika San Marco
Wenecja, bazylika Santi Giovanni e Paolo
Wenecja, bazylika Santa Maria Gloriosa dei Frari
Wenecja, kościół Santa Maria della Salute
Wenecja, kościół del Redentore
Wenecja, kościół San Giorgio Maggiore
Wenecja, kościół Santa Maria Assunta dei Gesuiti
Wenecja, kościół San Zaccaria
Wenecja, kościół Santa Maria dei Miracoli
Wenecja, kościół Santa Maria Formosa
Wenecja, kościół San Giovanni Battista in Bragora
Wenecja, kościół Santa Maria del Giglio
Wenecja, kościół Santa Maria di Nazareth
Wenecja, kościół San Vidal
Wenecja, kościół San Moisè
Wenecja, kościół Santa Maria della Pieta
Wenecja, kościół Santa Maria del Rosario
Wenecja, kościół San Gregorio
Wenecja, kościół Santa Maria Presentazione
Wenecja, kościół Santa Maria dei Dereliti