lubelskie
Lublin, kościół Nawrócenia św. Pawła, bernardynów
Marek SztorcLublin, kościół Nawrócenia św. Pawła, bernardynów
Lokalizacja: Lublin, ul. Bernardyńska 5 (51.246229, 22.564733)
Budowa: 1473-97, przebudowa 1603-1607
Architekt: Jakub Balin
Styl: renesans, manieryzm
HISTORIA. Pierwszy drewniany kościół zbudowali bernardyni w Lublinie w 1461 r. Następnie w latach 1473-97 powstała na jego miejscu halowa świątynia późnogotycka, która ucierpiała znacznie w czasie pożarów w latach 1557 i 1602. Po drugim pożarze kościół został gruntownie przekształcony przy udziale budowniczego Jakuba Balina w latach 1602-07. Obniżono wtedy nawy boczne, dodano przęsło od zachodu i nastąpiła zmiana zamknięcia prezbiterium z trójbocznego w półkoliste. Wzorem dla budowniczych była zamojska kolegiata, dzięki temu lubelski kościół uzyskał wygląd łączący w sobie cechy renesansu i manieryzmu. Charakteru budowli nie zatarły na szczęcie prace prowadzone w XIX w., kiedy to obniżono dachy a kościół otrzymał klasycystyczną fasadę zachodnią.
ARCHITEKTURA. Kościół złożony jest z bazylikowego korpusu trójnawowego o pięciu przęsłach oraz z wydłużonego prezbiterium, zamkniętego półkoliście. Do korpusu od północy dobudowana jest kwadratowa kaplica, nakryta kopułą z latarnią. Na zewnątrz kościoła zwraca uwagę konsolkowy gzyms obiegający prezbiterium oraz wschodni szczyt nawy z wieżyczką na sygnaturkę, pokryty niderlandzką dekoracją okuciową, zaczerpniętą ze wzornika Jana Vriedemana de Vries. Nawę główną i prezbiterium nakrywają dachy dwuspadowe, zaś nad nawami bocznymi dachy pulpitowe. Wewnątrz nawa główna otwarta jest do naw bocznych półkolistymi arkadami. Nawa główna i prezbiterium nakryte są sklepieniami kolebkowo-krzyżowym, nawy boczne żaglastymi. Sklepienia pokryte są siecią ornamentowanych listw, wśród których rysują się gwiazdy, serca czy pojedyncze kasetony z rozetami. Dekoracja tego typu wystąpiła po raz pierwszy w czystej formie właśnie w kościele bernardynów w Lublinie. Lubelska dekoracja sklepienna szybko się rozprzestrzeniła i można ją spotkać w wielu kościołach na obszarach dawnej Rzeczpospolitej.
WYPOSAŻENIE WNĘTRZA jest przeważnie barokowe i późnobarokowe, składają się na nie ołtarze i ambona. W prawej nawie warto też zwrócić uwagę na marmurowe epitafium Wojciecha Oczko (zm. 1599), nadwornego lekarza Stefana Batorego. Zachował się też późnorenesansowy nagrobek Andrzeja Osmólskiego z końca XVI w.
LITERATURA
Łoziński J., Pomniki sztuce w Polsce, T. 1, Małopolska, Warszawa 1985
Miłobędzki A., Architektura polska XVII wieku, Warszawa 1980
Komorowski J., Lekarz króla jegomości, [w:] Spotkania z zabytkami 5/1996
Żabicki J., Leksykon zabytków architektury Lubelszczyzny i Podkarpacia, Arkady 2013
Strona internetowa: http://www.sw-pawel.kuria.lublin.pl/
Lublin, kościół Nawrócenia św. Pawła, bernardynów
Kościoły w Lublinie opisane na stronie: zabytkowekoscioly.net
Lublin, katedra św. Jana Chrzciciela
Lublin, kaplica zamkowa św. Trójcy
Lublin, kościół św. Stanisława, dominikanów
Lublin, kościół Nawrócenia św. Pawła, bernardynów
Lublin, kościół Przemienienia Pańskiego
Lublin, kościół św. Agnieszki
Lublin, kościół św. Józefa Oblubieńca, karmelitów bosych
Lublin, kościół św. Piotra i Pawła, kapucynów