Chodel, kościół Trójcy Świętej i Narodzenia NMP

Lokalizacja: Chodel, pow. Opole Lub., Kościelna 25 (51.109205, 22.133170)
Budowa: 1541-1548
Styl:  późny gotyk, renesans

HISTORIA. Kościół został zbudowany w latach 1541-1548 z fundacji Bernarda Maciejowskiego, kasztelana radomskiego i lubelskiego. Kościół został uszkodzony w czasie działań wojennych w 1914 r.

ARCHITEKTURA. Gotycko-renesansowy kościół, zbudowany z cegły, złożony z czteroprzęsłowej nawy i węższego prezbiterium zamkniętego trójbocznie. Do prezbiterium od północy i południa przylegają przybudówki zakrystyjne zaś nawę od zachodu poprzedza wysoka wieża z dostawioną do niej od południa kostnicą. Na zewnątrz ściany nawy opięte są przyporami, między którymi znajdują się półkoliście zamknięte okna. Prezbiterium i nawę nakrywają dachy dwuspadowe, nad przybudówkami zakrystyjnymi dachy namiotowe. Wieża pięciokondygnacyjna, w przyziemiu na planie czworoboku, w drugiej kondygnacji o ściętych narożach, powyżej o zaokrąglonych narożach od zachodu i zwieńczona attyką. Wewnątrz prezbiterium oddzielone jest od nawy głównej ostrołukową arkadą tęczy i nakryte jest sklepieniem żebrowym z herbem Ciołek na jednym ze zworników. Nawa nakryta jest sklepieniem kolebkowym z lunetami. W kościele zachowało się kilka renesansowych portali z około 1550 r.

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. W prezbiterium ustawiony jest późnobarokowy ołtarz główny z 2. polowy XVIII w., w którego polu środkowym znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Loretańskiej, przeniesiony w 1783 r. z kościoła jezuitów w Chodlu. Pozostałe ołtarze są barokowe z XVII w. i neobarokowe z XIX w. Późnobarokowa ambona pochodzi z rozebranego kościoła św. Michała Archanioła w Lublinie. Pozostałe wyposażenie stanowią barokowe konfesjonały, kamienna chrzcielnica z 1613 r. i organy z 1880 r. W kościele zachowały się też dwie renesansowe płyty nagrobne wykonane około 1570/1580 r. z czerwonego marmuru, z leżącymi postaciami zmarłych, zapewne fundatora kościoła Bernarda Maciejowskiego (zm. 1551) i jego żony Elżbiety z Kamienieckich.

LITERATURA

Żabicki J., Leksykon zabytków Lubelszczyzny i Podkarpacia, wyd. 2013

Chodel, kościół Trójcy Świętej i Narodzenia NMP