lubelskie
Puławy, kościół Wniebowzięcia NMP
Marek SztorcPuławy, kościół Wniebowzięcia NMP
Lokalizacja: Puławy, ul. Chrystiana Piotra Aignera 1 (51.415013, 21.955352)
Budowa: 1800-1803
Architekt: Chrystian Piotr Aigner
Styl: klasycyzm
HISTORIA. Świątynia została zbudowana w latach 1800-1803 jako kaplica pałacowa z fundacji Adama Kazimierza Czartoryskiego, według projektu Chrystiana Piotra Aignera. W 1815 r. została udostępniona do użytku dla mieszkańców Puław. W 1919 r. przy kaplicy została erygowana parafia i stała się ona kościołem parafialnym. W czasie II wojny światowej zniszczeniu uległy portyk i kopuła, które następnie odbudowano.
ARCHITEKTURA. Klasycystyczny kościół posiada formę rotundy nakrytej kopułą z prostokątnym aneksem, od zachodu poprzedzonym portykiem, wspartym na sześciu kolumnach korynckich i zwieńczonym trójkątnym tympanonem. Elewacja kościoła obwiedziona jest dwiema profilowanymi gzymsami, przebita półkolistymi oknami i zwieńczona fryzem konsolowym.
Wewnątrz nawa na planie koła otoczona jest obejściem z emporą podtrzymywaną przez 12 kolumn jońskich. Nawę nakrywa kopuła z malowanymi kasetonami. Ściany wąskiego obejścia podzielone są półkolistymi niszami. Dekoracja sztukatorska wnętrza została wykonana przez Henryka Baumana.
LITERATURA
Lorentz S., Rottermund A., Klasycyzm w Polsce, Warszawa 1984
Łoziński J., Pomniki sztuce w Polsce, T. 1, Małopolska, Warszawa 1985
Sztuka polska, t. 5, Późny barok, rokoko i klasycyzm, opr. zb., Warszawa 2015
Żabicki J., Leksykon zabytków architektury Lubelszczyzny i Podkarpacia, Arkady 2013
Puławy, kościół Wniebowzięcia NMP