Niemcy
Drezno, kościół Marii Panny
Marek SztorcDresden, Frauenkirche
Lokalizacja: Drezno (51° 3′ 6.78″ N, 13° 44′ 29.67″ E)
Budowa: 1726-1743
Architekt: Georg Bähr
Styl: późny barok
Dominującym akcentem panoramy Drezna jest monumentalny kościół Mariacki, który podobnie jak większość zabytków Drezna, został odbudowany po zniszczeniach II wojny światowej. Kościół położony jest w samym centrum Nowego Rynku (Neumarkt) w otoczeniu również zrekonstruowanych kamienic.
HISTORIA. Początki kościoła sięgają XI w. kiedy miała na tym miejscu stać niewielka romańska budowla. W XIII w. w jej miejsce wzniesiono gotycki kościół, który został rozebrany w 1722 r. Obecny późnobarokowy kościół zbudowany został w latach 1726-43 według projektu architekta Georga Bähra. Został zniszczony w wyniku alianckiego bombardowania Drezna w nocy z 13 na 14 lutego 1945 r. Początkowo wydawało się, że kościół przetrwał bombardowanie jednak po dwóch dniach jego mury runęły. Zachowały się tylko fragmenty prezbiterium i północno-zachodniej wieży. Odbudowa prowadzona była w latach 1994-2015 z wykorzystaniem ocalałych elementów, które odznaczają się ciemniejszym ubarwieniem.
ARCHITEKTURA. Kościół posiada nawę zbudowaną na planie centralnym z czterema narożnymi wieżyczkami. Od wschodu znajduje się półkoliście zamknięte prezbiterium, zaś od północy, zachodu i południa usytuowane są wejścia. Nawę nakrywa kopuła z latarnią, wsparta na ośmiu czworobocznych filarach. Kopuła z latarnią ma wysokość 91 metrów a taras widokowy usytuowany jest na wysokości 67 metrów. Na zewnątrz kościół posiada bogatą artykulację ścian, rozczłonkowanych pilastrami i przeprutymi dużymi, półkoliście zamkniętymi oknami. Narożniki opięte są ukośnie ustawionymi, zryzalitowanymi wieżyczkami. Na osi znajdują się odcinkowo zryzalitowane fragmenty muru, nakryte trójkątnymi naczółkami. Nad gzymsem koronującym umieszczona jest balustrada obiegająca cały dach. Kopuła kościoła przepruta jest półkolistymi oknami ujętymi architektonicznym obramieniami. Całość wieńczy ażurowa latarnia.
WYSTRÓJ I WYPOSAŻENIE wnętrza zostało całkowicie zrekonstruowane. Na podniebiu kopuły znajdują się malowidła z 1734 r. przedstawiają one naprzemiennie czterech ewangelistów oraz cnoty chrześcijańskie: wiarę, nadzieję, miłość i miłosierdzie. Nawę obiega pięć poziomów empor. W ołtarzu głównym umieszczony jest rzeźba Chrystusa w Ogrojcu, zrekonstruowana z dwóch tysięcy fragmentów. Barokowa chrzcielnica z 1753 r. pochodzi z kościoła św. Mikołaja we Freibergu. W dolnym kościele znajduje się ekspozycja poświęcona odbudowie kościoła.
LITERATURA
Kłopotowski A., Drezno i Saksonia. Przewodnik, wyd. Helion 2016
Strona internetowa: http://www.frauenkirche-dresden.de (dostęp 24.01.2017)