Meissen, Frauenkirche

Lokalizacja: Miśnia, An der Frauenkirche 1 (51° 9′ 45.65″ N, 13° 28′ 12.14″ E)
Budowa: 2. połowa XV w.
Styl: gotyk

HISTORIA. Kościół NMP został zbudowany w 2. połowie XV w. na miejscu istniejącej to od początku XIII w. kaplicy. W 1547 r. po uderzeniu pioruna i pożarze tym wywołanym wieża została odbudowana i uzyskała obecne zwieńczenie. W 1929 r. z okazji przypadającej rocznicy 1000-lecia założenia Miśni przez króla Henryka I, na wieży kościoła zawieszono 30 porcelanowych dzwonków, które 6 razy dziennie wygrywają melodie.

ARCHITEKTURA. Gotycki, złożony z krótkiego jednoprzęsłowego prezbiterium, zamkniętego trójbocznie oraz z trójnawowego, trójprzęsłowego halowego korpusu. Od południa do prezbiterium przylega zakrystia, zaś na przedłużeniu południowej nawy dostawiona jest kaplica. Między nawę a kaplicę wciśnięta jest cylindryczna wieżyczka schodowa. Korpus od zachodu poprzedza kwadratowa wieża, w najwyższej kondygnacji przechodząca w ośmiobok i nakryta renesansowym hełmem z latarnią. Prezbiterium i nawa główna nakryte są dachem dwuspadowym o wspólnej kalenicy, nad nawami bocznymi wznoszą się poprzeczne dachy wuspadowe. Elewacje kościoła opięte są przyporami, między nimi mieszczą się duże trójdzielne okna ostrołukowe. Szczyty w nawach bocznych zwieńczone są kwiatonami. Do wnętrza prowadzi kilka ostrołukowych portali. Wewnątrz korpus i prezbiterium nakrywają sklepienia gwiaździste, wsparte w korpusie na ośmiobocznych filarach. Między filarami rozpięty jest chór muzyczny i empory o drewnianych parapetach.

WPOSAŻENIE WNĘTRZA. W prezbiterium ustawiony jest ołtarz, będący częścią późnogotyckiego tryptyku z około 1480 r. W zachowanej części środkowej przedstawione są rzeźbione postaci Boga Ojca jako mędrca, Chrystusa i Maryi. Pole to ujmują po bokach cztery mniejsze sceny z życia Chrystusa. Inny późnogotycki ołtarz znajduje się w południowej nawie i przedstawia malowaną scenę z Marią opłakującą Chrystusa w otoczeniu świętych. Warto tez zwrócić uwagę na umieszczone w północnej nawie epitafium burmistrza Klingera i jego rodziny z 1548 r. W oknach umieszczone są witraże ze scenami biblijnymi z 1888 r.

LITERATURA

Kłopotowski A., Drezni i Saksonia. Przewodnik, wyd. Helion 2016
Strona internetowa: https://www.frauenkirche-meissen.de/