Budziszyn, kościół św. Michała
Bautzen, Michaelskirche

Lokalizacja: Bautzen, Wendischer Kirchhof 1 (51.181087, 14.420836)
Budowa:przed 1473 - 1495
Styl: późny gotyk

HISTORIA. Przed 1473 rokiem zbudowana została kaplica św. Michała, która stanowi obecnie część prezbiterialną kościoła. W 1495 r. dobudowano nawę od zachodu i wieżę od południa. Po nadejściu reformacji kościół przez dłuższy czas był nieużytkowany. Dopiero w 1619 r. zezwolono na nabożeństwa protestanckie w języku łużyckim. W 1634 r. w czasie pożaru zniszczony został dach ale mury i wnętrze nie ucierpiało. W 1945 r. w czasie sowieckiej ofensywy spalił się hełm wieży.

ARCHITEKTURA. Późnogotycki kościół wzniesiony z kamienia, złożony jest z dwuprzęsłowego prezbiterium zamkniętego trójbocznie oraz dwuprzęsłowego, trójnawowego korpusu halowego. Do prezbiterium od południa dostawiona jest masywna wieża. Na zewnątrz ściany kościoła opięte są uskokowymi przyporami, między którymi znajdują się dwu- i trójdzielne okna ostrołukowe. Korpus i prezbiterium nakryte są dachami dwuspadowymi. Wewnątrz korpus i prezbiterium nakryte są sklepieniami gwiaździstymi wspartymi na smukłych, ośmiobocznych filarach w korpusie. Wieża kwadratowa, nakryta jest hełmem namiotowym zwieńczonym ostrosłupową iglicą.

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Kościół posiada skromne wyposażenie wnętrza. W prezbiterium ustawiony jest późnobarokowy ołtarz główny, wykonany w 1693 r. przez Sigmunda Kauderbacha, o bogatej dekoracji snycerskiej i malowaną sceną Ukrzyżowania w polu środkowym. Starsza jest późnorenesansowa chrzcielnica z 1597 r., będąca być może dziełem Michaela Schwenke, który wykonał bogatą dekorację rzeźbiarską. W 1975 r. do kościoła przeniesiono ambonę z kościoła w Rochlitz. Kosz ambony ozdobiony jest postaciami Chrystusa i ewangelistów a podtrzymuje go postać Mojżesza z tablicami przykazań.

LITERATURA

Adamiak J., Pillep R., Zabytki Architektury i sztuki NRD, Przewodnik, wyd. Arkady 1989
Mertens K., Wiehr H. Knaurs Kulturführer in farbe Sachsen, Augsburg 1998
Strona internetowa: https://st-michael-bautzen.de

Budziszyn, kościół św. Michała