Berlin, bazylika św. Jana
Berlin, St. Johannes Basilika

Lokalizacja:  Berlin - Neukölln, Lillenthalstrasse 5 (52.487610, 13.409050)
Budowa: 1894 - 1896
Architekt: August Menken
Styl: neoromanizm

HISTORIA. Kościół został zbudowany w latach 1894-1897 według projektu inspektora budowlanego Augusta Menkena z przeznaczeniem na katolicki kościół garnizonowy. Inicjatorem budowy był cesarz niemiecki Wilhelm II Hohenzollern, który nakazał zbudować równocześnie kościoły garnizonowe dla protestantów i katolików. Konsekracja obu kościołów odbyła się 8 maja 1907 r. w obecności cesarza Wilhelma II i jego małżonki Augusty Wiktorii. Świątynia przetrwała II wojnę światową bez żadnych zniszczeń aż do końca kwietnia 1945 r. Wtedy to w wyniku ostrzału, niewielkie uszkodzenia odniosła wieża oraz jedna z naw bocznych. Najdotkliwszą stratą było zniszczenie wszystkich witraży w oknach. Zaraz po zakończeniu wojny, kościół był wykorzystywany jako katedra katolicka, ze względu na zniszczenie katedry św. Jadwigi. Od 2004 r. kościół jest użytkowany przez polską społeczność Berlina. W 2005 r. świątynia stałą się kościołem biskupim katolickiego biskupa Bundeswehry.

ARCHITEKTURA. Neoromański kościół nawiązujący w bryle do nadreńskich katedr romańskich. Zbudowany na planie krzyża łacińskiego, złożony  z dwuprzęsłowego prezbiterium zamkniętego półkolistą apsydą, ramion transeptu, do których przylegają loża cesarska i kaplica chrzcielna oraz trójprzęsłowego korpusu nawowego poprzedzonego masywem wieżowym z wieżą po środku.

Apsyda prezbiterium przebita jest zamkniętymi półkoliście oknami i zwieńczona galerią złożoną z potrójnych arkad. Ściana szczytowa prezbiterium flankowana jest przed dwie ośmioboczne wieżyczki nakryte ostrosłupowymi hełmami. Ramiona transeptu zakończone są ścianami prostymi z portalami w przyziemiu i wielkimi rozetami oraz trójkątnymi szczytami ujętymi czworobocznymi wieżyczkami z ostrosłupowymi hełmami. Ściany boczne nawy głównej i prezbiterium opięte są przyporami między którymi rozmieszczone są dwudzielne okna ostrołukowe zwieńczone gwiaździstymi rozetami. Nad prezbiterium, ramionami transeptu i nawą główną wznoszą się dachy dwuspadowe z wieżyczką na sygnaturkę nad skrzyżowaniem naw.

Wieża wysoka na 77 metrów, wyrasta z trójdzielnego i dwukondygnacyjnego masywu wieżowego, w trzech najniższych kondygnacjach jest czworoboczna a w najwyższej przechodzi w ośmiobok nakryty ostrosłupowym hełmem. W przyziemiu wieży znajduje się półkolisty portal wejściowy z płaskorzeźbą Zmartwychwstania w tympanonie.  W kondygnacji nad portalem znajduje się wielką rozeta z maswerkiem, wpisana w trójkątny szczyt. Boczne ramiona masywu zachodniego nakryte są dachami dwuspadowymi.

Wewnątrz nawa główna, transept i prezbiterium nakryte są sklepieniami krzyżowo-żebrowymi. Nawa główna otwarta jest do naw bocznych niewielkimi półkolistymi arkadami.

WYSTRÓJ I WYPOSAŻENIE WNĘTRZA jest jednolite neoromańskie z czasu budowy kościoła za wyjątkiem witraży, które powstały po 1950 r. Na sklepieniu apsydy prezbiterium znajduje się duży wizerunek Chrystusa Pantokratora natomiast w bocznych polach arkady ujmującej apsydę przedstawiono postaci Archanioła Gabriela i Maryi ze sceny Zwiastowania. Okna wypełniają witraże wykonane przez Helgę Lingnau-Sacks począwszy od 1950 r., są to Apokalipsa według św. Jana, Zesłanie Ducha Świętego oraz wizerunki niemieckich świętych i męczenników z okresu nazistowskich Niemiec.

W prezbiterium ustawiony jest baldachim otwarty półkolistymi arkadami i wsparty na czterech kolumnach. Pod nim umieszczony jest ołtarz z tabernakulum. U wejścia do prezbiterium posadowiona jest ambona nakryta baldachimem na którym ustawiony jest posąg św. Michała Archanioła pokonującego szatana. Zachowała się też kamienna chrzcielnica z wizerunkami czterech ewangelistów. Na chórze organowym umieszczony jest instrument wykonany w 1896 r. przez firmę organmistrzowską Sauer z Frankfurtu nad Odrą. Na wieży zawieszony jest dzwon odlany w 1896 r. przez Franza Schillinga o wadze 925 kg, który przetrwał konfiskatę innych dzwonów w czasie II wojny światowej.

Przed wejściem do kościoła ustawione jest popiersie polskiego papieża Jana Pawła II.

LITERATURA

Stronna internetowa: https://www.bernhard-lichtenberg.berlin/gemeinden/st-johannes-basilika
Stronna internetowa: https://www.katholische-militaerseelsorge.de/militaerbischof/kirche-des-militaerbischofs/

Berlin, bazylika św. Jana

Kościoły w Berlinie opisane na stronie zabytkowekoscioly.net

Berlin, katedra protestancka
Berlin, katedra św. Jadwigi
Berlin, kościół Mariacki
Berlin, kościół św. Mikołaja
Berlin, kościół francuski
Berlin, kościół Niemiecki
Berlin, kościół Friedrichwerdersche
Berlin, kościół Pamięci Cesarza Wilhelma
Berlin, bazylika św. Jana