Niemcy
Prenzlau, kościół św. Mikołaja
Marek SztorcPrenzlau, kościół św. Mikołaja, dominikanów
Prenzlau, kirche St. Nikolai
Lokalizacja: Prenzlau, St. Nikolai Kirschplatz 2 (53.310180, 13.860635)
Budowa: 1275-1343
Styl: gotyk
HISTORIA. Klasztor dominikanów w Prenzlau został założony z fundacji margrabiego brandenburskiego Jana II. Budowę kościoła rozpoczęto w 1275 a ukończono przed 1343 r. kiedy to miała miejsce jego konsekracja i nadano mu wezwanie św. Krzyża. W 1545 r. po przyjęciu protestantyzmu w Brandenburgii klasztor dominikanów został zlikwidowany. Jego zabudowania zostały przejęte przez miasto i zamienione na szpital dla ubogich. W 1577 r. kościół stał się siedzibą parafii protestanckiej i od tego czasu nosi wezwanie św. Mikołaja. W XVIII w. świątynia pełniła funkcję kościoła garnizonowego dla 12 Brandenburskiego Regimentu Piechoty. Kościół i budynki klasztorne nie ucierpiały w czasie sowieckiej ofensywy na Berlin w 1945 r. Obecnie przeznaczone są na cele kulturalne, mieści się w nich muzeum, archiwum i biblioteka.
ARCHITEKTURA. Gotycki kościół zbudowany z cegły, złożony jest trójnawowego, sześcioprzęsłowego halowego korpusu i krótkiego jednoprzęsłowego prezbiterium zamkniętego pięciobocznie. Do prezbiterium od południa przylega zakrystia. Na zewnątrz ściany kościoła opięte są przyporami, między którymi rozmieszczone są ostrołukowe okna dwu- i trójdzielne z maswerkami. Zachodnia elewacja kościoła wypełniona jest trzema ostrołukowymi zamurowanymi oknami, po środku trójdzielnym a po bokach dwudzielnymi. Na osi środkowego okna mieści się ostrołukowy portal wejściowy. Elewację wieńczy trójkątny szczyt z dwoma rzędami ostrołukowych blend. Korpus i prezbiterium nakrywają dachy dwuspadowe. Od północy do wnętrza prowadzi okazały portal ostrołukowy, uskokowy i dwudzielny z rozetą w szczycie i zwieńczony wimpergą. Wewnątrz nawy nakryte są sklepieniami krzyżowo-żebrowymi wspartymi na ośmiobocznych filarach.
WYPOSAŻENIE WNĘTRZA jest bardzo skromne. Zachował się późnorenesansowy ołtarz główny z 1609 r. o bogatej dekoracji snycerskiej. W polu głównym ołtarza umieszczona jest rzeźbiona scena Ukrzyżowania a po bokach znajdują się płaskorzeźbione sceny Narodzin i Chrztu Chrystusa. Na ścianach zachowało się też kilka epitafiów.
LITERATURA
Adamiak J., Pillep R., Zabytki Architektury i sztuki NRD, Przewodnik, wyd. ARKADY 1989
Badstübner E., Badstübner-Gröger S., Knaurs Kulturführer in Farbe. Brandenburg, Augsburg 1998
Strona internetowa: ttps://www.prenzlau.eu/cms/detail.php/land_bb_boa_01.c.382873.de
Prenzlau, kościół św. Mikołaja