Lokalizacja: Jasienica Rosielna, powiat Brzozów (49.748864, 21.941399)
Budowa: 1770
Styl: późny barok

Kościół w Jasienicy Rosielnej jest ciekawym przykładem przeniesienia rozwiązań murowanej architektury barokowej do świątyń drewnianych.

HISTORIA. Kościół zbudowany został w 1770 r. z fundacji starosty chęcińskiego Ignacego Załuskiego i jego żony Marianny z Dębińskich.

ARCHITEKTURA. Złożony jest z nawy i prezbiterium wzniesionych w konstrukcji zrębowej oraz dwóch wież o konstrukcji słupowej. Prezbiterium, zamknięte jest trójbocznie z symetrycznymi przybudówkami zakrystyjnymi po bokach. Do nawy przylegają dwie kruchty oraz dwuwieżowa fasada od zachodu. Fasada posiada odrębną konstrukcję. Obie wieża są kwadratowe, opięte pilastrami i nakryte barokowymi hełmami z latarniami. Między nimi mieści się obszerny przedsionek, zwieńczony trójkątnym szczytem. Na zewnątrz nawę i prezbiterium nakrywają dachy dwuspadowe z barokową wieżyczką na sygnaturkę z latarnią nad prezbiterium. Wewnątrz nawa podzielona została słupami na trzy części, z których środkowa jest najszersza. Nawa i prezbiterium nakryte są stropami płaskimi z fasetą. W prezbiterium znajdują się dwa portale w profilowanych obramieniach.

WYPOSAŻENIE WNETRZA jest jednolite późnobarokowe i pochodzi z czasu budowy kościoła. W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz Koronacji Matki Bożej z XVII w. Na belce tęczowej znajduje się rzeźbiona Grupa Pasji z 3. ćw. XVIII w. Parapet chóru muzycznego jest wklęsło-wypukły.

LITERATURA

Architektura gotycka w Polsce, pod red. T. Mroczko i M. Arszyńskiego, Warszawa 1995
Kornecki M., Kościoły drewniane w Małopolsce, Kraków 1999
Kościoły drewniane Karpat i Podkarpacia, opr. zb., Pruszków 2001