śląskie
Katowice, kościół św. Kazimierza Królewicza
Marek SztorcLokalizacja: Katowice, Marii Skłodowskiej-Curie 20, (50.254665, 19.015131)
Budowa: 1930-33
Architekt: Leon Dietz d’Arma i Jan Zarzycki
Styl: funkcjonalizm
Kościół garnizonowy w Katowicach jest pierwszym i chyba najlepszym przykładem architektury funkcjonalistycznej w budownictwie sakralnym międzywojennej Polski. jego nowoczesna forma jest połączeniem dwóch prostopadłościanów: korpusu i wieży.
HISTORIA. Zbudowany został w latach 1930-33 z przeznaczeniem na kościół garnizonowy. Projekt kościoła wykonał architekt Leon Dietz d’Arma we współpracy z Janem Zarzyckim.
ARCHITEKTURA. Funkcjonalistyczny, zbudowany z cegły i żelbetu. Złożony z trójnawowego, bazylikowego korpusu z emporami nad nawami bocznymi. Do korpusu dostawiona jest wysoka na 40 metrów wieża z ażurowym zwieńczeniem. Elewacje boczne kościoła przeprute są wąskimi szczelinowymi oknami. Wewnątrz nawy boczne podzielone są prostokątnymi filarami, wspierającymi żelbetowe stropy płaskie.
WYPOSAŻENIE WNĘTRZA kościoła wykonane zostało w stylu art deco i bez większych zmian przetrwało do czasów współczesnych. W marmurowym ołtarzu głównym umieszczona jest figura Chrystusa Ukrzyżowanego, wykonana przez Mariana Spindlera ze Lwowa. Pozostałe wyposażenie stanowią: ołtarze boczne, balustrada, chrzcielnica, oryginalne rzeźby, Stacje Drogi Krzyżowej które są są dziełem Zofii Trzcińskiej-Kamieńskiej z Warszawy, konfesjonały, ławki, lampy oraz tablice pamiątkowe.
LITERATURA
Burno F., Świątynie nowego państwa. Kościoły rzymskokatolickie II Rzeczpospolitej, Warszawa 2012
Pilch Z., Leksykon Zabytków Górnego Śląska, Warszawa 2008
Strona internetowa: http://www.garnizonowa.wiara.org.pl/historia,i2.html (dostęp 18.05.2018)