Bratislava, Kostol svätej Alžbety (Modrý kostolík)

Lokalizacja: Bratysława, Bezručova 2 (48.143352, 17.116756)
Budowa: 1909-1913
Architekt: Ödön Lechner
Styl:  secesja

Popularna nazwa tej świątyni Modrý kostolík (niebieski kościół), wzięła się od koloru ścian wnętrza oraz elewacji zewnętrznych. Kościół uważany jest za najlepszy przykład secesyjnej budowli sakralnej w architekturze węgierskiej.

HISTORIA. Kościół zbudowany został w latach 1909-1913 według projektu węgierskiego architekta Ödöna Lechnera z fundacji cesarza Franciszka Józefa I. Była to już druga świątynia w Bratysławie poświęcona św. Elżbiecie, dlatego uważa się, że cesarz ufundował ją dla uczczenia tragicznie zmarłej kilka lat wcześniej swojej żony Elżbiety (Sissi).

ARCHITEKTURA. Secesyjny kościół złożony jest z prostokątnej nawy z bocznymi aneksami, krótkiego prezbiterium o ściętych narożach oraz przedsionka od frontu z dostawioną do niego wieżą od północy. Smukła cylindryczna wieża, nakryta jest kopułą zwieńczoną krzyżem. Kościół posiada utrzymany w stylu secesji bogaty detal architektoniczny m.in. ceramiczne elementy pochodzące z manufaktury w Pecz, półkolumny ujmujące naroża oraz rynny i rzygacze. Kościół nakrywają dachy namiotowe. Ściany przeprute są dużymi oknami eliptycznymi i zamkniętymi półkoliście. Nad głównym wejściem umieszczona jest mozaika przedstawiająca św. Elżbietę Węgierską z różami. Do romanizmu nawiązują półkoliste portale wejściowe, ujęte podwójnymi półkolumnami oraz biforia w najwyższej kondygnacji wieży. Ściany wnętrza opięte są pojedynczymi półkolumnami w prezbiterium i podwójnymi w nawie. Sklepienia wykonane są z żelbetu, nowoczesnej i bardzo drogiej wówczas technologii.

WYSTRÓJ I WYPOSAŻENIE WNĘTRZA jest jednolite secesyjne. Składają się na nie ołtarze, chrzcielnica czy niebieskie ławy. W ołtarzu głównym znajduje się obraz przedstawiający św. Elżbietę Węgierską, który namalował Gyula Túry.

LITERATURA

Sakralna architektura na Slovensku, opr. zb., Komarno 1996
Strona internetowa: https://hu.wikipedia.org/wiki/Kék_templom_(Pozsony)