Sulisławice, kościół Narodzenia NMP

Lokalizacja: Sulisławice, powiat Sandomierz (50.587566, 21.467991)
Budowa: 2. połowa XIII w.
Styl: późny romanizm

HISTORIA. W tej niewielkiej miejscowości położonej kilka kilometrów na południe od Klimontowa zachowały się znaczące fragmenty późnoromańskiego kościoła. Został on zbudowany w 2. połowie XIII w. Na takie datowanie wskazuje zachowany detal architektoniczny. Z tamtego kościoła przetrwały mury zachodniej części nawy do wysokości około 4 metrów. Nie wiadomo jak rozwiązane było jego prezbiterium. Około 1600 r. kościół został przebudowany i uzyskał obecny kształt. W latach 1871-1888 obok starego kościoła wzniesiono okazałą bryłę neogotyckiej świątyni.

ARCHITEKTURA. Kościół złożony z nawy i niewyodrębnionego prezbiterium, zamkniętego ścianą prostą. Do prezbiterium od północy przylega zakrystia. Kościół nakrywa dach dwuspadowy o wspólnej kalenicy z barokową wieżyczką na sygnaturkę z latarnią. W południowej elewacji zachował się późnoromański portal, zamknięty półkolistą profilowaną archiwoltą. Z kolei w zachodniej ścianie znajduje się rozglifiony, półkoliście zamknięty, dawny otwór okienny. Wnętrze kościoła nakryte jest stropem płaskim o ściętych krawędziach.

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Wyposażenie wnętrza jest przeważnie barokowe i składają się na nie m.in. ołtarz główny i ambona. W dawnej zakrystii mieści się niewielka ekspozycja poświęcona oddziałom partyzanckim działającym na tym obszarze w czasie II wojny światowej.

Rzut poziomy kościoła za Świechowski Z., Katalog architektury romańskiej w Polsce, Warszawa 2009

LITERATURA

Świechowski Z., Katalog architektury romańskiej w Polsce, Warszawa 2009
Strona internetowa: http://www.sulislawice.pl

Sulisławice, kościół Narodzenia NMP