Esztergom, kościół św. Ignacego
Esztergom, Szent Ignác-plébániatemplom
Ostrzyhom, kościół św. Ignacego

Lokalizacja:  Esztergom, Berényi Zsigmond u. 2 (47.796874, 18.735185)
Budowa: 1728-1738 
Architekt:  Petrus Ross
Styl: późny barok

Kościół położony jest u podnóża wzgórza zamkowego, w dzielnicy Víziváros (Wodne Miasto) w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu prymasowskiego.

HISTORIA. Pierwotny kościół na tym miejscu powstał w 1594 r. W czasie tureckiej okupacji został zamieniony na meczet. Po wypędzeniu Turków w 1683 r. do Víziváros przybyli jezuici (1686), którzy w latach 1728-38 wznieśli obecną świątynię. Autorem projektu był Petrus Ross. Po kasacie jezuitów w 1773 r. kościół przejęli paulini, potem benedyktyni a następnie stał się świątynią parafialną. W 1. połowie XIX w. fasadę przekształcono i dostawiono do niej dwie wieże. W 1944 r. Kościół bardzo mocno ucierpiał w wyniku bombardowań a jego wyposażenie zostało całkowicie zniszczone. Odbudowany został dopiero w latach 1957-58.

ARCHITEKTURA. Późnobarokowy, złożony z obszernej nawy i krótkiego prezbiterium, zamkniętego ścianą prostą. Poprzedzony jest wypukłą fasadą ujętą dwiema wieżami, nakrytymi ostrosłupowymi hełmami. Środkowa część fasady, podzielona jest parami pilastrów, dźwigających przerwany naczółek. Całość wieńczy trójkątny szczyt, ujęty spływami wolutowymi. Elewacje boczne o podziałach ramowych, przeprute są dużymi oknami. Ściany wewnątrz rozczłonkowane są ukośnie ustawionymi parami pilastrów, dźwigającymi wydatne belkowanie, wspierające gurty sklepienne. Nawa i prezbiterium nakryte są sklepieniami żaglastymi.

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA uległo całkowitemu zniszczeniu w czasie bombardowań w 1944 r. Prawdopodobnie w ołtarzu głównym znajdował się obraz św. Ignacego namalowany przez Martino Altamonte, włoskiego malarza, który od 1684 r. działał w Polsce a od 1690 r. był nadwornym malarzem króla Jana III Sobieskiego.

Przed kościołem ustawiona jest kolumna Maryjna, ustawiona w 1740 r. jako wotum za wygaśnięcie zarazy z 1739 r.

LITERATURA

Strona internetowa: https://www.esztergomi-ersekseg.hu/
Strona internetowa: http://www.templom.hu/phpwcms/index.php?id=14,385,0,0,1,0

Esztergom, kościół św. Ignacego