wielkopolskie
Rydzyna, kościół św. Stanisława
Marek SztorcRydzyna, kościół św. Stanisława
Lokalizacja: Rydzyna, Kościelna 1, powiat Leszno (51.787341, 16.668440)
Budowa: 1746 - 1751
Architekt: Karl Martin Frantz
Styl: późny barok
HISTORIA. Obecny kościół został zbudowany w latach 1746-1751 z fundacji księcia Aleksandra Józefa Sułkowskiego według projektu architekta Karla Martina Frantza z Legnicy.
ARCHITEKTURA. Późnobarokowy kościół złożony z obszernej ośmiobocznej, dwuprzęsłowej nawy, węższego prezbiterium zamkniętego ścianą prostą i wieży z przedsionkiem w przyziemiu od zachodu. Prezbiterium po bokach ujęte jest przybudówkami zakrystyjnymi i emporami nad nimi. Nad wejściem umieszczony jest kartusz z herbem Sulima Sułkowskich. Wewnątrz filary przyścienne opięte są parami pilastrów, które podtrzymują obiegający gzyms z belkowaniem i wydzielają płytkie boczne wnęki ołtarzowe. W filarach wydzielających nawy umieszczone są półkoliste wnęki z posągami świętych. Nad przedsionkiem znajduje się empora organowa wsparta na arkadzie o spłaszczonym łuku odcinkowym. Nawa nakryta jest sklepieniem żaglastym, podobnie jak prezbiterium, którego apsyda dodatkowo nakryta jest konchą.
WYSTRÓJ I WYPOSAZENIE. Wystrój wnętrza jest późnobarokowy został wykonany według projektu Karla Martina Frantza przez działających tu sztukatorów Christiana Grünewalda ze Śląska do 1767 r. i Ignatza Graffa z Prus w latach 1785-1786. Ołtarz główny zaprojektowany przez Karla Martina Frantza ujęty jest po bokach odcinkami gzymsu z belkowaniem, podtrzymywanymi przez pary kolumn i pilastry, z przerwanym naczółkiem po środku, stiukowymi rzeźbami Boga Ojca i Ducha Świętego pod postacią Gołębicy wykonanymi przez Christiana Grünewalda oraz obrazem Chrystusa Ukrzyżowanego w polu środkowym. Za ołtarzem głównym umieszczona jest gotycka płyta nagrobna Jana z Czerniny (zm. 1423) z płaskorzeźbioną postacią zmarłego. Także pozostałe ołtarze boczne mają formę architektoniczną i są ozdobione bogatą dekoracją stiukową. Dwa narożne ołtarze ujęte są kolumnami i zwieńczone przerwanymi naczółkami odcinkowymi. Dwa boczne ołtarze ujmują pary pilastrów i nakrywają trójkątne tympanony. W polach środkowych ołtarzy umieszczone są barokowe obrazy m.in. Matki Bożej Łaskawej i św. Jana Kalasantego.
LITERATURA
Sztuka polska, T. 5, Późny barok, rokoko i klasycyzm - XVIII wiek, oprac. zb., Arkady 2016
Strona internetowa: https://rydzyna.pl/dla-turysty/zabytki/kosciol-w-rydzynie/
Rydzyna, kościół św. Stanisława