Włochy
Rzym, kościół Santa Maria della Pace
Marek SztorcRzym, kościół Santa Maria della Pace
Rzym, kościół Matki Bożej Pokoju
Roma, chiesa di Santa Maria della Pace
Lokalizacja: Rzym - Ponte, Arco della pace 5 (41.899849, 12.471624)
Budowa: 1482 - pocz. XVI w., 1656-57
Architekci: Baccio Pontelli, Donato Bramante, Pietro da Cortona
Styl: renesans, barok
HISTORIA. Kościół Matki Bożej Pokoju słynie z jednej z piękniejszych barokowych fasad w Rzymie. Jego początki sięgają końca XV w., kiedy to papież Sykstus IV po zakończeniu wojny z Mediolanem, Florencją i Neapolem w 1482 r., zainicjował budowę kościoła wotywnego. Jego budowniczym był Baccio Pontelli, który wzniósł jednonawowy kościół z kaplicami po bokach. Na początku XVI w. na zamówienie kardynała Oliveira Caraffy, Donato Bramante dobudował do kościoła krużganek oraz wzniósł kopułę. W latach 1656-57 na zlecenie papieża Aleksandra VII inny wybitny architekt Pietro da Cortona zbudował wspaniałą barokową fasadę.
ARCHITEKTURA. Kościół złożony jest z nawy ujętej dwiema kaplicami po bokach, przechodzącej w ośmioboczną przestrzeń nakrytą kopułą z latarnią oraz krótkiego prezbiterium, zamkniętego ścianą prostą. Fasada kościoła podzielona jest na dwie kondygnacja. Jej dolną część stanowi półkolisty portyk kolumnowy. Kondygnacja górna jest lekko wypukła z dużym półkoliście zamkniętym oknem ujętym po bokach korynckimi pilastrami i kolumnami. Powyżej okna znajduje się gzyms wygięty w łuk odcinkowy, wypełniający trójkątny szczyt.
WYSTRÓJ WNĘTRZA. Barokowy ołtarz główny zaprojektował w 1614 r. Carlo Maderna, specjalnie dla umieszczonego w nim cudownego wizerunku Matki Bożej z Dzieciątkiem. W pierwszej kaplicy po prawej stronie - Capella Chigi znajduje się słynny fresk Rafaela Santi wykonany w 1514 r. na zlecenie Agostino Chigi, bankiera ze Sieny. Rafael przedstawił na ścianie ołtarzowej z półkolistą wnęką Cztery Sybille z aniołami. Powyżej widnieją postacie proroków, które kończyli już uczniowie Rafaela po jego śmierci w 1520 r. Godna uwagi jest też następna z tej strony kaplica - Capella Cesi zaprojektowana przez Antonio da Sangallo młodszego. Warto też zajrzeć to pierwszej kaplicy po lewej stronie - Capella Ponzetti, którą ozdobił renesansowymi freskami Baldassare Peruzzi.
LITERATURA
Hintzen-Bohlen B., Rzym. Sztuka i architektura, wyd. Ullmann 2008
Sztuka Świata t. VI, Warszawa 1994
Sztuka baroku, pod. red. R. Tomana, wyd. Konemann 2000
Rzym, kościół Santa Maria della Pace
Inne kościoły w Rzymie
Rzym, bazylika św. Piotra
Rzym, bazylika Santa Maria Maggiore
Rzym, kościół Il Gesu
Rzym, kościół Sant'Agnese in Agone
Rzym, kościół Santa Maria in Vallicella
Rzym, kościół Santa Maria sopra Minerva
Rzym, kościół Santa Maria del Popolo
Rzym, kościół Santi Luca e Martina
Rzym, kościół Santa Maria dei Miracoli
Rzym, kościół Santa Maria di Loreto
Rzym, kościół Santa Maria in Traspontina
Rzym, kościół Santa Maria in Montesanto
Rzym, kościół Santissimo Nome di Maria al Foro Traiano
Rzym, kościół Santa Maria ad Martyres (Panteon)
Rzym, kościół Sant'Anna dei Palafrenieri