Florencja, kościół Ognissanti
Firenze, chiesa di San Salvatore in Ognissanti

Lokalizacja: Florencja, Florencja, Borgo Ognissanti (43.772510, 11.245946)
Budowa: 1251-1294, 1627-1637
Architekt: Matteo Segaloni, Matteo Nigetti
Styl: gotyk, barok

HISTORIA. Budowa kościoła Ognissanti rozpoczęła się w 1251 r. za sprawą zakonu humiliatów przybyłych do Florencji w 1239 r. Humiliaci stanowili świeckie zgromadzenie męskie i żeńskie oddane modlitwie, ubóstwu i pracy. Kościół i z klasztorem został ukończony w latach 1278-1294 dzięki hojnym datkom okolicznych warsztatów wełniarskich. W XIII lub XIV wieku dobudowano dzwonnicę. Jednym z rodów florenckich sprawujących patronat nad kościołem była rodzina Vespucci, której członkowie zostali tutaj pochowani. W 1571 r. na polecenie Kosmy I Medyceusza kościół został odebrany humiliatom i przekazany franciszkanom. Kościół otrzymał też nowe wezwanie San Salvatore in Ognissanti. W 1627 r. kościół został gruntownie przebudowany na polecenie Ferdynanda II Medyceusza według projektu Matteo Segaloni. W 1637 r. powstała obecna barokowa fasada według projektu Matteo Nigetti.

ARCHITEKTURA. Gotycki kościół złożony jest z szerokiej nawy, transeptu i prezbiterium. Po obu stronach prezbiterium dostawione są kaplice przylegające do ramion transeptu. Do południowej nawy i ramienia transeptu dostawiona jest dzwonnica. Barokowa fasada jest trójdzielna i dwukondygnacjowa, podzielona pilastrami i półkolumnami. W przyziemiu na osi znajduje się portal wejściowy nad którym w półkolistym tympanonie umieszczona jest majolikowa scena Koronacji Matki Bożej wykonana około 1510 przez Benedetto Buglioni. W bocznych polach umieszczone są dwie puste wnęki zamknięte półkoliście. W górnej kondygnacji na osi znajduje się półkolista wnęka a w bocznych polach prostokątne okna. Fasadę wieńczy półkolisty szczyt z herbem Florencji ujęty półszczytami. Boczne elewacje kościoła przebite są dużymi oknami zamkniętymi łukami odcinkowymi. Kościół nakrywają dachy dwuspadowe. Dzwonnica zbudowana na planie kwadratu, w trzech górnych kondygnacjach przepruta oknami i nakryta daszkiem namiotowym. Wewnątrz ściany nawy rozczłonkowane są pilastrami dźwigającymi wydatny gzyms. Nawę nakrywa strop płaski, zaś nad prezbiterium wznosi się eliptyczna kopuła.

WYSTRÓJ I WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Nawa główna. Na stropie nawy głównej znajduje się ogromna malowana scena Chwały św. Franciszka i św. Paskala Baylon z 2 połowy XVIII w. Ściany nawy zdobi dekoracja stiukowa, której ważnym elementem są popiersia świętych franciszkańskich z 1687 r., umieszczone w górnych partiach pomiędzy oknami. Nad wejściem do kościoła znajduje się fresk przedstawiający Objawienie się św. Franciszkowi Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1662 r. W pobliżu wejścia ustawione jest kropielnica z XVI w. W nawie głównej znajduje się dwanaście ołtarzy bocznych, po sześć z każdej strony. W pierwszym ołtarzu z prawej strony znajduje się obraz Wniebowstąpienie z końca XVI w. Następny jest ołtarz rodu Vespucci, w którym zachowały się dwa freski namalowane w latach 1472-75 przez Domenico Ghirlandaio. W środkowym polu przedstawiona jest scena Złożenia do Grobu a powyżej Matka Boża Miłosierdzia (Madonna Della Misericordia) ochraniająca płaszczem członków rodziny Vespucci. Uważa się, że jedna z przedstawionych postaci w wieku dziecięcym to Amerigo Vespucci, nawigator i odkrywca Ameryki. Obok na posadzce znajduje się herb rodu Vespucci, który wskazuje grób tej zasłużonej dla Florencji rodziny. W trzecim ołtarzu umieszczony jest obraz Santi da Tito przedstawiający Świętą Rozmowę. Obok ołtarza znajduje się fresk z postacią św. Augustyna namalowany przez Sandro Botticelli w 1480 r. W czwartym ołtarzu umieszczony jest obraz Stygmatyzacja św. Franciszka, który namalował Nicodemo Ferucci w 1620 r. Zaraz za obok znajduje się marmurowa ambona z około 1564 r., której kosz i płaskorzeźby wykonał Battista Lorenzi. W piątym ołtarzu umieszczony jest obraz Niepokalane Poczęcie NMP, malowany przez Vicenzo Dandini w 1671 r. W ostatnim szóstym ołtarzu po prawej stronie znajdują się relikwie św. Cyryla a w polu głównym umieszczony jest obraz błogosławionego Salvatore da Horta uzdrawiającego chorych, dzieło Domenico Pugliani z 1621 r. W ołtarzach przy lewej ścianie umieszczone są kolejne interesujące obrazy i rzeźby. W pierwszym ołtarzu od strony prezbiterium znajduje się obraz Świętego Bernardyna ze Sieny unoszonego do nieba przez anioły z 1. połowy XVII w. W drugim ołtarzu znajduje się gotycki krucyfiks z około 1340-50 r. W kolejnym ołtarzu umieszczona jest drewniana rzeźba św. Antoniego z 1620 r. Za tym ołtarzem na ścianie znajduje się fresk z postacią św. Hieronima, namalowany przez Domenico Ghirlandaio w 1480 r. W ołtarzu za freskiem znajduje się obraz Wniebowzięcia NMP, namalowany przez Santi da Tito i Maso da San Friano w 1565 r. Przy końcu nawy ścianę zdobi kolejny fresk przedstawiający Koronację NMP, namalowany przez Ridolfo del Ghirlandaio około 1520-1530 r. Drzwi obok prowadzą do cappella della Madonna dell'Alba, z XVIII-wieczną kopią obrazu Matki Bożej Śnieżnej.  W ostatnim ołtarzu umieszczony jest obraz Zwiastowanie z 1570 r.

Prezbiterium. W Capella Maggiore ustawiony jest ołtarz główny z lat 1593-1605, zaprojektowany przez Jacopo Ligozzi. Nad ołtarzem zawieszony jest brązowy krucyfiks wykonany przez Bartolomeo Cennini przed 1674 r. Freski na sklepieniu wykonał Giovanni da San Giovanni w 1. połowie XVII w.

Prawe ramię transeptu. Na ścianie łuku arkady zawieszony jest obraz Lota z córkami, który powstał w warsztacie Lorenzo Lippi około 1640 r. W ołtarzu po prawej stronie umieszczony jest obraz św. Diego z Alcala uzdrawiającego chorych, namalowany przez Jacopo Ligozzi w 1595 r. Do prawego ramienia transeptu przylega kaplica św. Piotra z Alcantary. Sklepienie zdobi fresk Matteo Bonechi z 1722 r. przedstawiający glorię Piotra Alkantary. W kaplicy tej został pochowany florencki malarz Sandro Botticelli (zm. 1510). Na posadzce znajduje się herb rodziny Filipepi, z której wywodzi się wybitny artysta. Kolejna kaplica poświęcona jest Najświętszemu Imieniu Jezus. Jej kopułę ozdobił freskiem Giovan Domenico Ferretti w 1722 r. W ołtarzu umieszczony jest obraz przedstawiający świętych Bernardyna i Jana Kapistrana, namalowany przez Vincenzo Dandini w XVII w. Po sąsiedzku znajduje się niewielka kaplica, w której pochowana została Karolina Bonaparte (zm. 1839), najmłodsza siostra Napoleona Bonaparte. Od północy do transeptu przylega kaplica Najświętszego Sakramentu. Na sklepieniu widnieje fresk Chwałą Eucharystii namalowany w 1721 r. przez Ranieri del Pace. Następna kaplica poświęcona jest Świętej Róży z Viterbo. Na sklepieniu znajduje się fresk Chwała Świętej Róży a w ołtarzu umieszczony został obraz Kazanie Świętej Róży namalowany w 1714 r. przez Giuseppe Pinzani. Do prezbiterium przylega kaplica Św. Pascala Baylon, której dekorację malarską wykonał Pier Dandini w końcu XVII w.

Lewe ramię transeptu. Na lewo od nawy głównej znajduje się kaplica św. Jana Kapistrana z obrazem świętego w bitwie pod Belgradem, który namalował Pier Dandini. Następna jest cappella del Saio di san Francesco, w której dawniej przechowywany był habit świętego Franciszka. W kaplicy znajduje się drewniany krucyfiks Wita Stwosza z 1502 r. Do kaplicy tej przylega zakrystia, której ściany zdobią dwa duże fragmenty fresków. Pierwszy z fresków przedstawia Ukrzyżowanie Chrystusa autorstwa Taddeo Gaddi z lat 1330-1340 zaś drugi Zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie Chrystusa, przypisywane Andrea Bonaiutti lub Pietro Nelli. W lewym ramieniu transeptu zawieszony jest duży krucyfiks namalowany przez Giotto di Bondone około 1315 r. Znajduje się tu też ołtarz z obrazem Świętej Małgorzaty z Cortony namalowany przez Pietro Marchesini z Pistoi w 1728 r.

LITERATURA

Knaurs Kulturführer in Farbe, Florenz und Toskana, Augsburg 1998
Wirtz R.C., Florencja. Sztuka i architektura, wyd. Ullmann 2008
Jepson T., Florencja i Toskania. Przewodnik National Geographic, Warszawa 2011
Strona internetowa: http://www.churchesofflorence.com/ognissanti.htm (dostęp 31.10.2022)

Florencja, kościół Ognissanti

Inne kościoły we Florencji opisane na stronie zabytkowekoscioly.net

Florencja, katedra Santa Maria del Fiore
Florencja, kościół Santa Croce
Florencja, kościół Santa Maria Novella
Florencja, kościół San Lorenzo
Florencja, kościół San Spirito
Florencja, kościół Santa Trinita
Florencja, kościół San Miniato al Monte 

Florencja, kościół Santissima Annunziata
Florencja, kościół Ognissanti
Florencja, kościół San Marco

Florencja, kościół San Giovannino degli Scolopi