Vicenza, kościół Santa Maria dei Servi
Vicenza, chiesa di Santa Maria dei Servi

Lokalizacja: Vicenza, Stradella dei Servi (45.547412, 11.547960)
Budowa: 1404-1490, 1. połowa XVI w.
Architekt: Giampietro Cirmisone
Styl: późny gotyk, renesans, barok

HISTORIA. Obecny kościół został wzniesiony dla zakonu serwitów w XIV w. W latach 1407-1425 został przebudowany przez Giampietro Cirmisone, który wzniósł część wschodnią wraz z prezbiterium. Następnie w 1490 r. przedłużono kościół o trzy zachodnie przęsła. W 1531 r. został wykonany portal główny, być może przy udziale Andrea Palladio. W XVII w. wykonana została barokowa fasada. W 1810 r. do kościoła przeniesiono siedzibę parafii z rozebranego kościoła San Michele.

ARCHITEKTURA. Późnogotycki kościół z renesansową fasadą złożony z trójnawowego pięcioprzęsłowego korpusu bazylikowego i krótkiego jednoprzęsłowego prezbiterium zamkniętego ścianą prostą, do którego od północy przylega zakrystia, zaś od południa dostawiona jest kaplica. Renesansowa fasada podzielona jest zdwojonymi pilastrami na trzy pola i przedzielona gzymsem z szerokim belkowaniem na dwie kondygnacje. W środkowej części dolnej kondygnacji znajduje się okazały półkolisty portal ujęty kolumnami i nakryty trójkątnym naczółkiem. W bocznych polach znajdują się prostokątne portale i wąskie okna nakryte łukami odcinkowymi. Górna kondygnacja ujęta jest spływami wolutowymi z dużym oknem zamkniętym łukiem odcinkowym. Fasadę wieńczy trójkątny szczyt z figurą Matki Bożej i dwiema figurami świętych po bokach. Figury te i pozostałe sześć rzeźb zdobiących fasadę wykonali w 1710 r. Giovanni Calvi i Orazio Muttoni. Wnętrza nakryte są sklepieniami krzyżowo-żebrowymi. W korpusie sklepienia wsparte są na masywnych cylindrycznych filarach ze zdobnymi kapitelami, dźwigającymi ostrołukowe arkady, oddzielające nawy boczne od głównej. Żebra sklepienne, łuki arkad i część kolumn pokryte zostały naprzemiennie pasami cegieł i jasnego tynku.

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA w porównaniu z innymi kościołami Vicenzy jest pozbawione cenniejszych zabytków rzeźby i malarstwa. W ołtarzach umieszczone są głownie obrazy miejscowych malarzy. Jednym z nich jest Benedetto Montagna, którego Matka Boża ze świętymi Sebastianem i Rochem z 1533 r. znajduje się w pierwszym ołtarzu prawej nawy. Bardziej znanym artystą był Giovanni Battista Maganza, który w 1609 r. namalował obraz Matka Boża ze świętymi Bernardynem, Agatą, Filipem Benizzi i Katarzyną, umieszczony w trzecim ołtarzu prawej nawy. Warto jeszcze zwrócić uwagę na XIII-wieczną rzeźbę Ukrzyżowanego Chrystusa pozbawioną krucyfiksu w prezbiterium oraz ustawioną przy prawym filarze przy prezbiterium współczesną rzeźbę Świętego Michała Archanioła walczącego ze smokiem, której autorem jest Albert Comploi.

LITERATURA

Venedig und Venetien, opr. zb., Augsburg 1998
Strona internetowa: https://www.arte.it/guida-arte/vicenza/da-vedere/chiesa/chiesa-di-santa-maria-in-foro-o-dei-servi-5815
Strona internetowa: http://mediateca.palladiomuseum.org/palladio/opera.php?id=37

Vicenza, kościół Santa Maria dei Servi

Inne kościoły w Vicenzy opisane na stronie zabytkowekoscioly.net

Vicenza, katedra Santa Maria Assunta
Vicenza, kościół Santa Corona
Vicenza, kościół San Lorenzo
Vicenza, kościół Madonna di Monte Berico
Vicenza, kościół Santa Maria dei Servi
Vicenza, kościół Santo Stefano
Vicenza, kościół San Vicenzo