Rzym, kościół Sant'Anna dei Palafrenieri
Rzym, kościół św. Anny na Watykanie
Roma, chiesa di Sant'Anna dei Palafrenieri

Lokalizacja:Rzym - Watykan (41.904131,12.457478)
Budowa: 1565-1763
Architekci: Jacopo Barozzi da Vignola, Giacinto Barozzi, Francesco Borromini.
Styl: barok

HISTORIA. Kościół położony jest tuż przy bramie św. Anny, która pełni funkcję przejścia granicznego między Państwem Watykańskim a Włochami. Jest jednym z pierwszych w Rzymie kościołów zbudowanych na planie elipsy. Autorem projektu był wybitny włoski architekt Jacopo Barozzi da Vignola, który pracował na zlecenie Arcybractwa Papieskich Stajennych. Budowę kościoła rozpoczęto w 1565 r. Ze względu na problemy finansowe bractwa budowę przerwano i po śmierci Vignoli pracę kontynuował jego syn Giacinto Barozzi. Konsekracja kościoła miała miejsce w 1583 r. Budowę fasady w pierwszej połowie XVII w. rozpoczął architekt Francesco Borromini, jednak prace przerwano. Dopiero na początku XVIII w. ukończono fasadę a w 1763 r. wnętrze kościoła nakryto kopułą. Kościół do 1929 r. pozostawał w rękach Arcybractwa Stajennych, kiedy to został przekazany augustianom i erygowano przy nim parafię.

ARCHITEKTURA. Kościół jest budowlą wczesnobarokową, zbudowaną na planie elipsy o wymiarach 28 na 12 metrów, nakrywa go kopuła z latarnią i poprzedza fasada. Elewacje zewnętrzne kościoła opięte są pilastrami i zwieńczone wydatnym gzymsem koronującym. Ośmioboczna od zewnątrz kopuła obwiedziona jest gzymsem i nakryta spłaszczonym dachem. Barokowa fasada rozczłonkowana jest pilastrami i dwiema potężnymi kolumnami, ujmującymi portal wejściowy i dźwigającymi trójkątny przerwany przyczółek z rzeźbami aniołów. Nad portalem umieszczony jest medalion z rzeźbioną sceną św. Anny uczącej Marię czytania. Fasadę wieńczą wydatny gzyms i balustrada oraz dwie narożne, czworoboczne wieżyczki przeprute dużymi półkolistymi otworami i nakryte hełmami baniastymi. Wnętrze kościoła rozczłonkowane jest korynckimi kolumnami wspierającymi wydatny gzyms obiegający. Między kolumnami naprzemiennie znajdują się duże półkoliste arkady na osiach i portale wejściowe. Dwie z półkolistych arkad na osi podłużnej otwarte są na przedsionek i ołtarz główny, arkady na osi poprzecznej mieszczą płytkie wnęki ołtarzowe. Kopuła u podstawy przepruta jest wielkimi oknami, zamkniętymi łukami segmentowymi. Portale prowadzące do pomieszczeń pomocniczych nakryte są trójkątnymi naczółkami i ozdobione sztukateriami, które wykonał w 1746 r. Giovanni Battista de Rossis. Nad portalami umieszczone są freski przedstawiające sceny z życia św. Anny.

W kościele na początku XVII w. na krótko zawisł obraz Madonny z Dzieciątkiem namalowany przez Caravaggia w latach 1605-06 na zamówienie Arcybractwa Papieskich Stajennych. Obraz najpierw znajdował się w jednym z ołtarzy Bazyliki św. Piotra ale został źle przyjęty przez watykańskich dostojników, m.in. ze względu na postać Madonny, dla której modelem była rzymska prostytutka. Ostatecznie obraz nabył kardynał Scipione Borghese i można go dziś oglądać w Galerii Borghese.

LITERATURA

Strona internetowa: http://romanchurches.wikia.com/wiki/Sant'Anna_dei_Palafrenieri
Strona internetowa: http://www.santanna.va

Rzym, kościół Sant'Anna dei Palafrenieri

Inne kościoły w Rzymie

Rzym, bazylika św. Piotra
Rzym, bazylika Santa Maria Maggiore
Rzym, kościół Il Gesu
Rzym, kościół Sant'Agnese in Agone
Rzym, kościół Santa Maria in Vallicella
Rzym, kościół Santa Maria sopra Minerva
Rzym, kościół Santa Maria del Popolo
Rzym, kościół Santa Maria della Pace
Rzym, kościół Santi Luca e Martina
Rzym, kościół Santa Maria dei Miracoli
Rzym, kościół Santa Maria di Loreto
Rzym, kościół Santa Maria in Traspontina
Rzym, kościół Santa Maria in Montesanto
Rzym, kościół Santissimo Nome di Maria al Foro Traiano
Rzym, kościół Santa Maria ad Martyres (Panteon)
Rzym, kościół Sant'Anna dei Palafrenieri