Wenecja, kościółSanta Maria del Rosario
Wenecja, kościół Matki Bożej Różańcowej
Venezia, chiesa Santa Maria del Rosario (dei Gesuati)

Lokalizacja: Wenecja - Dorsuduro, Fundamenta Zettere Ai Gesuati (45.429494, 12.327258)
Budowa: 1725-43
Styl: klasycyzm

HISTORIA. Nad brzegiem kanału Giudecca wznosi się interesujący kościół Matki Bożej Różańcowej. Pierwotnie znajdował się on w rękach Jezuatów, często mylonego z jezuitami, weneckiego zakonu założonego w XIV w. W 1668 r. po likwidacji zakonu jezuatów ich zabudowania przejęli dominikanie. W latach 1725-43 zbudowali oni obecny kościół.

ARCHITEKTURA. Klasycystyczny kościół składa się z nawy, ujętej po bokach szeregiem kaplic i kwadratowego prezbiterium nakrytego kopułą z latarnią. Po obu stronach kopuły, w zakończeniu nawy wznoszą się dwie smukłe wieże z latarniami. Trójosiowa fasada, podzielona jest potężnymi półkolumnami z korynckimi pilastrami oraz zwieńczona trójkątnym szczytem. W środkowej części fasady znajduje się okazały portal, zamknięty łukiem odcinkowym. W bocznych polach fasady mieszczą się po dwie półkoliście zamknięte wnęki, w których umieszczone zostały personifikacje czterech cnót kardynalnych: roztropności, sprawiedliwości, umiarkowania i męstwa. Ściany wewnątrz kościoła rozczłonkowane są korynckim półkolumnami i pilastrami podtrzymującymi wydatny gzyms z belkowaniem. Wnętrze kościoła nakryte jest sklepieniem zwierciadlanym z lunetami.

WYSTRÓJ I WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Plafonowe freski na sklepieniu wykonał wybitny wenecki malarz Giovanni Battista Tiepolo w latach 1738-39. Największa środkowa scena przedstawia Podarowanie przez Maryję różańca św. Dominikowi, który przekazuje go wiernym. Nad wejściem namalowana jest scena apoteozy św. Dominika a nad ołtarzem widzimy świętego błogosławiącego innego dominikanina. W pierwszej kaplicy po prawej stronie w ołtarzu umieszczony jest obraz Tiepola z około 1748 r. przedstawiający Marię w otoczeniu świętych niewiast: Katarzyny Sieneńskiej, Róży z Limy i Agnieszki. W ołtarzu trzeciej kaplicy po prawej stronie znajduje się obraz który namalował Giovanni Battista Piazzetta około 1738 r. Obraz przedstawia świętych dominikańskich: Wincentego Ferrero, Hiacynta i Ludwika Bertranda. W kaplicy po przeciwległej stronie umieszczony jest ołtarz z obrazem Chrystusa Ukrzyżowanego namalowanym przez innego wybitnego artystę Jacopo Tintoretto około 1560 r.

LITERATURA

Kamiński M., Wenecja. Sztuka i architektura, wyd. Ullmann 2005
Knaurs Kulturführer in farbe Venedig Und Venetien, oprac. zb., Augsburg 1998

Wenecja, kościół Santa Maria del Rosario

Inne kościoły Wenecji

Wenecja, bazylika San Marco
Wenecja, bazylika Santi Giovanni e Paolo
Wenecja, bazylika Santa Maria Gloriosa dei Frari
Wenecja, kościół Santa Maria della Salute
Wenecja, kościół del Redentore
Wenecja, kościół San Giorgio Maggiore
Wenecja, kościół Santa Maria Assunta dei Gesuiti
Wenecja, kościół San Zaccaria
Wenecja, kościół Santa Maria dei Miracoli
Wenecja, kościół Santa Maria Formosa
Wenecja, kościół Santo Stefano
Wenecja, kościół San Giovanni Battista in Bragora
Wenecja, kościół Santa Maria del Giglio
Wenecja, kościół Santa Maria di Nazareth
Wenecja, kościół San Vidal
Wenecja, kościół San Moisè
Wenecja, kościół Santa Maria della Pieta
Wenecja, kościół San Gregorio
Wenecja, kościół Santa Maria Presentazione
Wenecja, kościół Santa Maria dei Dereliti