Wenecja, kościół San Vidal
Wenecja, kościół św. Witalisa
Venezia, chiesa San Vidal

Lokalizacja: Wenecja - San Marco, Campiello S. Vidal (45.432430, 12.329583)
Budowa: 1696-1700, 1734-37
Architekt: Antonio Gaspari, Andrea Tirali
Styl: klasycystyczny

HISTORA. Kościół św. Witalisa położony jest w sąsiedztwie Ponte dell'Accademia, łączącego weneckie dzielnice San Marco i Dorsudoro. Kościół zbudowany został w 1084 r. z fundacji doży Vitale Faliera, który nadał mu wezwanie swojego patrona. W obecnym kształcie kościół wzniesiono w latach 1696-1700 z fundacji doży Francesco Morosini, zaś autorem projektu był Antonio Gaspari. Fasada powstała w latach 1734-37 a zaprojektował ją Andrea Tirali. Po de konsekracji kościół służył jako galeria obrazów a obecnie jest wykorzystywany jako sala koncertowa.

ARCHITEKTURA. Kościół jest budowlą klasycystyczną z fasadą, nawiązującą do stylu palladiańskiego. Posiada jednoprzestrzenne wnętrze z niewyodrębnionym prezbiterium. Szeroka fasada posiada formę dwóch przenikających się trójkątnych frontonów. Środkowy, wyższy fronton wsparty jest na dwóch parach potężnych korynckich półkolumn, ustawionych na wysokich cokołach. Po środku mieści się półkolisty portal wejściowy, ujęty korynckimi pilastrami i zwieńczony trójkątnym naczółkiem. Między półkolumnami wydzielone są wąskie pola z półkolistymi wnękami na pomieszczenie posągów. Nad bocznymi częściami fasady znajdują się odcinki trójkątnego frontonu, wsparte na korynckich pilastrach. Ceglane elewacje boczne przeprute są dużymi oknami termowymi i zwieńczone fryzem konsolowym, nad którym wznosi się dach dwuspadowy. Ściany wewnątrz rozczłonkowane jest korynckimi półkolumnami, dźwigającymi wydatny gzyms z belkowaniem.

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. W ścianach bocznych, między półkolumnami znajdują się ołtarze w bogatych architektonicznych oprawach. W ołtarzu głównym kościoła znajduje się wspaniały obraz Carpaccia przedstawiający św. Witalisa na koniu w otoczeniu śś. Jana Chrzciciela, Jakuba, Jerzego i Walerii. Wśród pozostałych obrazów wyróżnia się umieszczony w jednym z bocznych ołtarzy obraz weneckiego malarza Sebastiano Ricci przestawiający scenę Zwiastowania.

DZWONNICA. Od południa do kościoła dostawiona jest dzwonnica-kampanila, wysoka na 29 metrów. Została wzniesiona w 1084 r., była odbudowywana po trzęsieniu ziemi w 1347 r. i ponownie w 1680 r. Zbudowana jest na planie kwadratu, w górnej kondygnacji przepruta jest parami półkoliście zamkniętymi okien a całość nakrywa ostrosłupowy hełm.

LITERATURA

Strona internetowa: http://www.churchesofvenice.co.uk (dostęp 01.02.2014)
Strona internetowa: http://it.wikipedia.org/wiki/Chiesa_di_San_Vidal (dostęp 01.02.2014)

Wenecja, kościół San Vidal

Inne kościoły Wenecji

Wenecja, bazylika San Marco
Wenecja, bazylika Santi Giovanni e Paolo
Wenecja, bazylika Santa Maria Gloriosa dei Frari
Wenecja, kościół Santa Maria della Salute
Wenecja, kościół del Redentore
Wenecja, kościół San Giorgio Maggiore
Wenecja, kościół Santa Maria Assunta dei Gesuiti
Wenecja, kościół San Zaccaria
Wenecja, kościół Santa Maria dei Miracoli
Wenecja, kościół Santa Maria Formosa
Wenecja, kościół Santo Stefano
Wenecja, kościół San Giovanni Battista in Bragora
Wenecja, kościół Santa Maria del Giglio
Wenecja, kościół Santa Maria di Nazareth
Wenecja, kościół San Moisè
Wenecja, kościół Santa Maria della Pieta
Wenecja, kościół Santa Maria del Rosario
Wenecja, kościół San Gregorio
Wenecja, kościół Santa Maria Presentazione
Wenecja, kościół Santa Maria dei Dereliti