Włochy
Wenecja, kościół Santa Maria Assunta dei Gesuiti
Marek SztorcWenecja, kościół Santa Maria Assunta dei Gesuiti
Wenecja, kościół Wniebowzięcia NMP, jezuitów
Wenezia, chiesa di Santa Maria Assunta dei Gesuiti
Lokalizacja: Wenecja - Cannaregio, Campo dei Gesuiti (45.443390, 12.338838)
Budowa: 1715 - 1728
Architekt: Domenico Rossi
Styl: późny barok
Kościół jezuitów w Wenecji posiada monumentalna późnobarokową fasadę oraz bardzo bogaty wystrój wnętrza. Do najcenniejszych zabytków należą obrazy Tycjana i Tintoretta.
HISTORIA. Jezuici przybyli do Wenecji w 1535 r. na czele z założycielem zakonu św. Ignacym Loyolą. Zakonnicy szybko zdobyli autorytet w mieście a prowadzone przez nich kolegium stało się popularne wśród weneckiej arystokracji. W 1606 r. jezuici musieli opuścić miasto, co było karą za opowiedzenia się po stronie papieża Pawła V w konflikcie Republiką Wenecką. Zakonnicy powrócili do Wenecji w 1657 r. i zakupili budynki zakonu krzyżowców (Crociferi). Następnie zburzyli kościół krzyżowców i na jego miejscu w latach 1715 - 1728 zbudowali obecną świątynię. Autorem projektu był przypuszczalnie Domenico Rossi a prace budowlane i wystrój wnętrza sfinansował wenecki ród Manin. Po kasacji zakonu jezuitów w 1773 r. klasztor został zamieniony na koszary a potem na szkołę. Sam kościół był świątynią filialną parafii Świętych Apostołów aż do 1843 r. kiedy to został zwrócony reaktywowanemu zakonowi jezuitów.
ARCHITEKTURA. Późnobarokowy kościół złożony jest z trójprzęsłowej, szerokiej nawy, ujętej po bokach kaplicami bocznymi, transeptu z pozorną kopułą nad skrzyżowaniem naw i krótkiego prezbiterium, do którego po bokach przylegają kaplice. Do północnego ramienia transeptu przylega wysoka dzwonnica i zakrystia. Kościół posiada monumentalną, dwukondygnacyjną fasadę w typie rzymskiego baroku. Dolna pięciodzielna kondygnacja rozczłonkowana jest potężnymi kolumnami korynckimi na wysokich cokołach, podtrzymującymi przełamujące się odcinki belkowania. Między kolumnami w półkolistych wnękach umieszczone są posągi świętych: Jakuba Większego, Piotra, Pawła i Mateusza. Po środku znajduje się wielki portale wejściowy zwieńczony przerwanym, odcinkowym naczółkiem z herbem zakonu jezuitów. Górna kondygnacje jest węższa, trójdzielna o podziałach ramowych z posągami świętych ustawionymi na odcinkach gzymsu. Są to od lewej strony święci: Marek, Tomasz, Jakub Młodszy, Paweł, Juda Tadeusz, Filip, Bartłomiej, Szymon i Andrzej. Fasadę nakrywa trójkątny tympanon, zwieńczony rzeźbami aniołów i grupą Wniebowzięcia NMP. Elewacje boczne kościoła o podziałach ramowych, przebite dużymi oknami o łukach odcinkowych. Nad nawą, prezbiterium i ramionami transeptu dachy dwuspadowe, nad skrzyżowaniem dach namiotowy. Dzwonnica datowana na 1150 r., przebudowana w XVIIII w., na planie kwadratu, wysoka na 40 metrów i nakryta daszkiem namiotowym. Wewnątrz ściany kościoła podzielone są pilastrami dźwigającymi wydatny gzyms z belkowaniem. Nawa otwarta jest do kaplic bocznych półkolistymi arkadami. Nad skrzyżowaniem transeptu pozorna spłaszczona kopuła, nad nawą i ramionami transeptu sklepienia kolebkowe z lunetami.
WYSTRÓJ I WYPOSAŻENIE WNĘTRZA w przeważającej części pochodzi z czasu budowy kościoła. Sklepienia kościoła pokrywa biało-złota dekoracja stiukowa oraz freski które wykonali Ludovic Dorigny oraz Francesco Fontebasso. Nad prezbiterium fresk przedstawia Muzykujące Anioły w Glorii, nad skrzyżowaniem naw Triumf Imienia Jezus a nad nawą Abraham oddający cześć trzem aniołom oraz Wizja św. Jana Ewangelisty. We wnękach pilastrów w transepcie umieszczone są posągi czterech archaniołów: Michała, Gabriela, Rafała i Selafiela, które wykonał rzeźbiarz Giuseppe Torretti.
Nawa. Całą ścianę nad wejściem do kościoła zajmuje pomnik nagrobny rodziny Da Lezze, wykonany w połowie XVI w. przez wybitnego weneckiego rzeźbiarza Jacopo Sansovino. Monumentalny kolumnowy pomnik wieńczą urny z posągami zmarłych wykonanymi przez Alessandro Vittoria (po środku) i Giulio del Moro. Co ciekawe pomnik został zdemontowany przed zburzeniem poprzedniego kościoła i ponownie zmontowany po wzniesieniu obecnej świątyni. W ołtarzu pierwszej kaplicy po lewej stronie umieszczony jest obraz Tycjana, przedstawiający scenę Męczeństwa św. Wawrzyńca z 1548 r. W następnym ołtarzu znajduje się barokowa rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem, wykonana w 1604 r. przez Andrea Dell’Aquila. Dalej późnobarokowa ambona z marmurową imitacją zasłony. W ostatniej kaplicy w tym rzędzie znajduje się obraz Serca Pana Jezusa, będący XIX-wieczną kopią oryginału, który namalował Pompeo Batoni. W pierwszym ołtarzu po prawej stronie od wejścia umieszczony jest obraz Anioła Stróża i aniołów unoszących dusze do nieba, dzieło Jacopo Palma il Giovane z 1619 r. W następnym ołtarzu znajduje się rzeźba św. Barbary, którą wykonał Giovanni Maria Morlaiter. W ostatniej kaplicy po prawej Antonio Balestra przedstawił świętych jezuickich: Stanisława Kostkę, Alojzego Gonzagę i Franciszka Borgię adorujących Matkę Bożą i Dzieciątko Jezus.
Prezbiterium. Monumentalny ołtarz główny poświęcony został Trójcy Świętej a jego autorem jest Jacopo Antonio Pozzo. Ołtarz posiada formę baldachimu z kopułą, podtrzymywanego przez dziesięć kręconych kolumn z zielonego marmuru. Pod baldachimem umieszczone są rzeźby Boga Ojca i Chrystusa, siedzących na kuli ziemskiej, których twórcą jest Giuseppe Torretii. Tabernakulum ołtarza zostało wykonane z lapis lazuli.
Transept. W prawym ramieniu transeptu ustawiony jest ołtarza św. Ignacego Loyoli a w przylegającej do niego kaplicy znajduje się pomnik nagrobny kondotiera Orazio Farnese z 1675 r. oraz obraz św. Franciszka Ksawerego, namalowany przez Pietro Liberi. W ołtarzu lewego ramienia transeptu umieszczony jest obraz Wniebowzięcia NMP, namalowany w 1555 r. przez wybitnego weneckiego malarza Jacopo Tintoretto.
Zakrystia. Do lewego ramienia transeptu przylega zakrystia, w której zachował się duży zespół obrazów weneckiego malarza Palmy Młodszego (Jacopo Palma il Giovane). Są wśród sceny: Mojżesz i miedziany wąż, Męczeństwo św. Jana Chrzciciela, Święta Helena znajduje prawdziwy Krzyż, cesarz Herakliusz przenosi Krzyż na Kalwarię oraz papież Anaklet funduje zakon Krzyżowców (Cruciferi) a św. Cyriak potwierdza istnienie zakonu.
LITERATURA
Kamiński M., Wenecja. Sztuka i architektura, wyd. Ullmann 2005
Knaurs Kulturführer in farbe Venedig Und Venetien, oprac. zb., Augsburg 1998
Zwingle E., Wenecja, wyd. National Geographic 2011
Strona internetowa: http://churchesofvenice.com/cannaregio.htm#gesuiti (dostęp 19.08.2021)
Wenecja, kościół Santa Maria Assunta dei Gesuiti
Inne kościoły w Wenecji opisane na stronie: zabytkowekoscioly.net
Wenecja, bazylika San Marco
Wenecja, bazylika Santi Giovanni e Paolo
Wenecja, bazylika Santa Maria Gloriosa dei Frari
Wenecja, bazylika Santa Maria della Salute
Wenecja, kościół del Redentore
Wenecja, kościół Madonna dell'Orto
Wenecja, kościół San Giorgio Maggiore
Wenecja, kościół San Giovanni Battista in Bragora
Wenecja, kościół San Gregorio
Wenecja, kościół San Moisè
Wenecja, kościół San Vidal
Wenecja, kościół San Zaccaria
Wenecja, kościół Santa Maria Assunta dei Gesuiti
Wenecja, kościół Santa Maria dei Dereliti
Wenecja, kościół Santa Maria dei Miracoli
Wenecja, kościół Santa Maria del Giglio
Wenecja, kościół Santa Maria del Rosario
Wenecja, kościół Santa Maria della Pieta
Wenecja, kościół Santa Maria di Nazareth
Wenecja, kościół Santa Maria Formosa
Wenecja, kościół Santa Maria Presentazione
Wenecja, kościół Santo Stefano