Vicenza, kościół San Vicenzo
Vicenza, kościół św. Wincentego

Vicenza, chiesa di San Vicenzo

Lokalizacja: Vicenza, Piazza dei Signori (45.547541, 11.546596)
Budowa: 1404-1490, 1. połowa XVI w.
Architekt: Paolo i Pietro Bonin, Francesco Muttoni
Styl: gotyk, barok i późny barok

HISTORIA. W XIV w. w czasie rządów rodu Scaligeri w Vicenzy na popularności zyskał kult św. Wincentego z Saragossy. W latach 1385-1387 wzniesiono niewielki kościół pod wezwaniem tego świętego uznanego teraz za patrona miasta. W latach 1470 – 1480 kościół został gruntownie przebudowany, zmieniono też jego orientację tak, że fasada została zwrócona w kierunku obecnego Piazza dei Signori. Fasada kościoła powstała w latach 1614-1617 a jej projektantami byli Paolo i Pietro Bonin. Na początku XVIII w. Francesco Muttoni przebudował wnętrze kościoła i dobudował prezbiterium. W 1733 r. zbudowano kampanilę.

ARCHITEKTURA. Kościół usytuowany jest na osi północ-południe i złożony jest z nawy, na którą składa się gotycki kościół z apsydą od wschodu, pełniącą obecnie funkcję kaplicy i zamkniętego półkoliście prezbiterium. Fasada złożona jest z dwóch kondygnacji trójdzielnych loggi podzielonych kompozytowymi kolumnami. Dolną kondygnację stanowi otwarty przedsionek z trzema wysokimi półkolistymi arkadami, z kolei górną kondygnację wypełniają przeszklone półkoliste arkady. Fasadę wieńczy szczyt ze spływami i trójkątnym naczółkiem. W polu środkowym szczytu umieszczona jest grupa rzeźbiarska przedstawiająca Chrystusa opłakiwanego przez anioły. Posągi na szczycie fasady przedstawiają pięciu świętych: Wincentego, Carpoforo, Leonzio, Felice i Fortunata. Dekorację rzeźbiarską fasady wykonał Giovanni Battista Albanesi w latach 1514-1517. Ściany wewnątrz starszej części kościoła są potynkowane i pozbawione dekoracji. Nowsza barokowa część wydzielona jest pilastrami i kolumnami podtrzymującymi wydatny gzyms. Niskie wnętrze nakrywa sklepienie kolebkowe.

WYSTRÓJ I WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. W przedsionku kościoła znajduje się gotycki sarkofag Simone da Sarego, szlachcica z Vicenzy i jednego z fundatorów budowy kościoła. Zawieszony na ścianie sarkofag z leżącą postacią zmarłego i płaskorzeźbą tronującej Matki Bożej z Dzieciątkiem został wykonany w XIV w. Wenecji. Interesującym zabytkiem jest też stella z czerwonego marmuru z wyrytymi miarami obowiązującymi w XVI w. w Vicenzy. Z przedsionka wchodzimy do wnętrza dawnego gotyckiego kościoła, którego częścią jest apsyda. W XV w. została ona przekształcona na kaplicę Madonna della Mercede. Na ścianie wschodniej apsydy zachowały się fragmenty fresku z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem, które zostały obramione klasycystycznym ołtarzem. Na sklepieniu i na ścianie wokół ołtarza znajduje się dekoracja malarska z żywotem św. Wincentego. Na lewej ścianie kaplicy zawieszony jest XVI-wieczny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, nazywany Madonna Della Mercede. Nad półkolistą arkadą zachowały się fragmenty malowideł z XV w. przedstawiających Świętego Jerzego walczącego ze smokiem. Przy lewej ścianie nawy lewej ustawiony jest barokowy ołtarz z późnobarokową rzeźbioną Pietą wykonaną z białego marmuru w 1689 r. przez Orazio Marinali. W nowszej części kościoła wydzielonej kolumnami znajduje się ołtarz główny wykonany przez Bernardo Tabacco z Wenecji. W ołtarzu umieszczono jest obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem ze świętymi Wincentym i Łukaszem Ewangelistą, który namalował Antonio Balestra.

CAMPANILA zbudowana na planie kwadratu, w obecnym kształcie pochodzi z 1732 r. kiedy to uzyskała wysokość 32 metrów i została nakryta ostrosłupowym hełmem.

LITERATURA

Knaurs Kulturführer in farbe Venedig Und Venetien, oprac. zb., Augsburg 1998
Strona internetowa: http://www.fondazionemontedipietadivicenza.it/patrimonio-architettonico-artistico/chiesa-di-san-vincenzo/

Vicenza, kościół San Vicenzo

Inne kościoły w Vicenzy opisane na stronie zabytkowekoscioly.net

Vicenza, katedra Santa Maria Assunta
Vicenza, kościół Santa Corona
Vicenza, kościół San Lorenzo
Vicenza, kościół Madonna di Monte Berico
Vicenza, kościół Santa Maria dei Servi
Vicenza, kościół Santo Stefano
Vicenza, kościół San Vicenzo