Wiedeń, kościół Trójcy Przenajświętszej
Wien, kirche Allerheiligste Dreifaltigkeit

Lokalizacja: Wiedeń - Alsergrund, Alserstraße 17 (48.214505, 16.352750)
Budowa: 1695-1698
Styl: barok

HISTORIA. Kościół został zbudowany w latach 1695-1698 dla trynitarzy, którzy przybyli do Wiednia z Katalonii. W 1783 r. cesarz Józef II zlikwidował zakon trynitarzy a ich wiedeński klasztor przekazał minorytom.  Kościół stał się równocześnie świątynią parafialną dla dzielnicy Alsergrund. Dnia 29 marca 1827 w kościele odbyła się msza pogrzebowa Ludwiga van Beethovena, który zmarł 26 marca w jednym z pobliskich domów.

HISTORIA. Barokowy kościół złożony z trójprzęsłowej nawy ujętej po bokach rzędami kaplic , transeptu  i krótkiego prezbiterium. Fasada kościoła jest trójdzielna, dwukondygnacjowa, z lekko wklęsło częścią środkową, zwieńczoną niewielkim trójkątnym szczytem ze spływami wolutowymi. Szczyt flankowany po bokach kwadratowymi wieżami, nakrytymi hełmami barokowymi. Portal wejściowy ujęty dwiema jońskimi kolumnami i zwieńczony grupą rzeźbiarską przedstawiającą Trójcę Świętą. Elewacje boczne o podziałach ramowych i pilastrowych. Prezbiterium, transept i nawę nakrywają dachy dwuspadowe, nad skrzyżowaniem naw kopuła z latarnią, nad nawami bocznymi dachy jednospadowe. Ściany wewnątrz rozczłonkowane są zwielokrotnionymi pilastrami, dźwigającymi obiegający gzyms z belkowaniem. Prezbiterium i nawa nakryte są sklepieniami kolebkowo-krzyżowymi z lunetami na gurtach, Nawa główna otwarta jest do kaplic bocznych półkolistymi arkadami.

WYSTRÓJ I WYPOSAŻENIE KOŚCIOŁA jest przeważnie barokowe i pochodzi z XVIII w. W barokowym ołtarzu głównym z 1730 r. umieszczony jest obraz Świętej Trójcy, namalowany w 1826 r. przez Josefa von Hempela. W ołtarzu  w lewej nawie znajduje się obraz Niepokalanego Poczęcia, malowany przez Leopolda Kupelwiesera. W pierwszym ołtarzu bocznym po prawej stronie umieszczony jest późnogotycki krucyfiks, pochodzący z kręgu norymberskiego rzeźbiarza Wita Stwosza.

LITERATURA

Strona internetowa: https://www.geschichtewiki.wien.gv.at/Alser_Kirche (dostęp 02.11.2020)

Wiedeń, kościół Trójcy Przenajświętszej

Kościoły w Wiedniu opisane na stroniezabytkowekoscioly.net

Wiedeń, katedra św. Szczepana
Wiedeń, kościół św. Karola Boromeusza
Wiedeń, kościół am Hof
Wiedeń, kościół augustianów
Wiedeń, kościół dominikanów

Wiedeń, kościół jezuitów
Wiedeń, kościół kapucynów
Wiedeń, kościół Maria am Gestade
Wiedeń, kościół Mariahilf
Wiedeń, kościół Matki Bożej Zwycięskiej
Wiedeń, kościół minorytów
Wiedeń, kościół paulinów
Wiedeń, kościół pijarów
Wiedeń, kościół salezjanek
Wiedeń, kościół szkocki
Wiedeń, kościół Trójcy Przenajświętszej
Wiedeń, kościół wotywny
Wiedeń, kościół św. Józefa na Kahlenbergu
Wiedeń, kościół św. Karola Boromeusza na Cmentarzu Centralnym
Wiedeń, kościół św. Michała
Wiedeń, kościół św. Piotra