Austria
Wiedeń, kościół minorytów
Marek SztorcWiedeń, kościół minorytów
Wiedeń, kościół Matki Bożej Śnieżnej
Wien, kirche Maria Schnee, minoritenkirche
Lokalizacja: Wiedeń - 1. Innere Stadt, Minoritenplatz 2A (48° 12′ 35″ N, 16° 21′ 50″ E)
Budowa: 1340-1400
Styl: gotyk
HISTORIA. W 1230 r. Leopold VI Babenberg sprowadził do Wiednia franciszkanów. Pierwotnie zbudowano dla nich mały romański kościół. W latach 1340-1400 na jego miejscu wzniesiono obecną gotycką świątynię. W 1529 r. i w 1683 r. dwukrotnie w czasie tureckich oblężeń uszkodzona została wieża. W 2. połowie XVIII w. dostawiono barokową przybudówkę z przedsionkiem od północy. W 1784 r. kościół przekazano w ręce włoskiej społeczności Wiednia. W latach 1892-1905 przeprowadzono regotycyzację kościoła oraz dostawiono arkadową przybudówkę od południa i "Minoritenhaus" od wschodu.
ARCHITEKTURA. Gotycki kościół zbudowany z kamienia, posiada trójnawowy, pięcioprzęsłowy układ halowy o długości 40 metrów i szerokości 32 metrów. Nawy zamknięte są ścianami prostymi, nawa północna zakończona jest kaplicą o trójbocznym zamknięciu, przy niej od południa wznosi się wieża a za nią czterokondygnacyjny neogotycki "Minoritenhaus". Mniejsza wieżyczka dostawiona jest do południowo-zachodniego narożnika kościoła. Od północy do kościoła dobudowany jest barokowy piętrowy budynek. Od południa na całej długości kościoła dostawiona jest piętrowa neogotycka przybudówka, z galerią arkadową w przyziemiu. Wieża wysoka na 65 metrów, w dolnej części kwadratowa, wyżej przechodząca w ośmiobok. Nakryta jest spłaszczonym dachem namiotowym. Na zewnątrz kościół opinają uskokowe przypory zwieńczone kwiatonami, między nimi pomieszczone zostały duże okna ostrołukowe, czterodzielne z maswerkami. Kościół nakrywa wspólny, stromy dach dwuspadowy. W fasadzie zachodniej znajdują się trzy gotyckie portale wejściowe, z nich dwa skrajne są zamurowane. Portal główny wykonany około 1350 r. przez Jakobusa z Paryża posiada bogatą dekorację rzeźbiarską. Jest ostrołukowy, dwudzielny, uskokowy, zwieńczony pinaklami. W tympanonie podzielonym na trzy pola przedstawieni zostali: Chrystus Ukrzyżowany, Maria i płaczące kobiety oraz św. Jan w towarzystwie nawróconego setnika, żołnierza i uczonego w piśmie. Na środkowej kolumnie znajduje się rzeźba Madonny a na ościeżach rzeźby świętych. Mniejsze portale boczne są również ostrołukowe, tylko prawy z nich posiada dekorację rzeźbiarską w tympanonie. Wnętrze nakryte jest sklepieniami krzyżowo-żebrowymi wspartymi na profilowanych filarach.
WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. W klasycystycznym ołtarzu głównym z koca XVIII w. umieszczony jest obraz MB Śnieżnej, będący kopią obrazu z rzymskiego kościoła Santa Maria Maggiore. Na filarze nawy głównej ustawiona jest gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z 1345 r., nazywana Madonna della Famiglia. Na ścianie lewej nawy zawieszona jest mozaika, która jest kopią obrazu Ostatniej Wieczerzy Leonarda da Vinci. Wykonał ją Giacomo Raffaeli na zamówienie Napoleona w latach 1806-14. Obok niego zawieszony jest obraz Martino Altomonte z 1. połowy XVIII w. przedstawiający św. Leopolda zakładającego Klosterneuburg. W kościele znajduje się też inny obraz tego artysty, przedstawiający św. Jana Nepomucena. Warto wspomnieć, że Altamonte był przez pewien czas nadwornym malarzem króla polskiego Jana III Sobieskiego. W południowej nawie znajduje się współczesny obraz polskiego męczennika św. Maksymiliana Kolbe. W kościele znajduje się wiele zabytków sztuki sepulkralnej. Najbardziej okazały jest pomnik włoskiego pisarza Pietro Metastasio (zm. 1782), wykonany w 1855 r.
LITERATURA
Gostyński W., Wiedeń. Przewodnik, Warszawa 1985
Rüttnauer G., Knaurs Kulturführer in Farbe Wien und umgebung, Augsburg 1998
Toman R., Wien. Kunst und Architektur, wyd. Ullman 2012
Strona internetowa: https://www.wien.gv.at/wiki/index.php/Minoritenkirche(dostęp 20.12.2016)
Strona internetowa: http://www.minoritenkirche-wien.info/daten/frame.htm dostęp 20.12.2016)
Wiedeń, kościół minorytów
Kościoły w Wiedniu opisane na stronie: zabytkowekoscioly.net
Wiedeń, katedra św. Szczepana
Wiedeń, kościół św. Karola Boromeusza
Wiedeń, kościół am Hof
Wiedeń, kościół augustianów
Wiedeń, kościół dominikanów
Wiedeń, kościół franciszkanów
Wiedeń, kościół jezuitów
Wiedeń, kościół kapucynów
Wiedeń, kościół Maria am Gestade
Wiedeń, kościół Mariahilf
Wiedeń, kościół Matki Bożej Zwycięskiej
Wiedeń, kościół minorytów
Wiedeń, kościół paulinów
Wiedeń, kościół pijarów
Wiedeń, kościół salezjanek
Wiedeń, kościół szkocki
Wiedeń, kościół Trójcy Przenajświętszej
Wiedeń, kościół Świętej Trójcy (Wotrubakirche)
Wiedeń, kościół wotywny
Wiedeń, kościół św. Józefa na Kahlenbergu
Wiedeń, kościół św. Karola Boromeusza na Cmentarzu Centralnym
Wiedeń, kościół św. Michała
Wiedeń, kościół św. Piotra