mazowieckie
Warszawa, kościół Matki Bożej Loretańskiej
Marek SztorcWarszawa, kościół Matki Bożej Loretańskiej
Lokalizacja: Warszawa - Praga Północ, Ratuszowa 5A (52.256687, 21.027667)
Budowa: 1640-1645, 1853
Architekt: Constante Tencalla, Alfons Kropiwinicki
Styl: barok, klasycyzm
HISTORIA. W 1617 r. bernardyni zbudowali na Pradze drewniany kościół i klasztor. Dzięki wsparciu króla Zygmunta III Wazy i jego syna Władysława IV Wazy w latach 1628-1638 zastąpiono murowanym kościołem pod wezwaniem św. Andrzeja. W latach 1640-1645 z fundacji króla Władysława IV Wazy i jego żony Cecylii Renaty do kościoła dobudowano kaplicę Matki Bożej Loretańskiej. Autorem projektu był włoski architekt działający w Polsce Constante Tencalla. Ze względu na rosnący kult figury Matki Bożej umieszczonej w kaplicy, obudowano ją krużgankami. W czasie potopu szwedzkiego świątynia została ograbiona a wota i marmurowe rzeźby wywieziono do Szwecji. W 1738 r. kościół otrzymał za patronkę Najświętszą Pannę Maryję Niepokalanie Poczętą. W 1811 r. w związku z podjęciem prac fortyfikacyjnych Pragi, kościół i klasztor zostały rozebrane. Zdecydowany sprzeciw mieszkańców uratował kaplicę, do której krótko potem przeniesiono łaskami słynącą XV-wieczną figurę Matki Bożej Kamionkowskiej. W 1821 r. kaplica została powiększona o kruchtę a w 1853 r. uzyskała obecny wygląd w wyniku rozbudowy przeprowadzonej według projektu Alfonsa Kropiwnickiego. W 1865 r. powiększona kaplica została podniesiona do rangi kościoła parafialnego. W 1944 r. kościół został uszkodzony na skutek ostrzału artyleryjskiego. W 1945 r. odbudowano jego fasadę a w latach 1958-1964 nastąpiła restauracja Domku Loretańskiego, wtedy też odbudowano, rozebraną w 1811 r. północną i wschodnią część krużganków.
ARCHITEKTURA. Barokowy domek loretański zbudowany na planie prostokąta, z czterech stron otoczony krużgankami a od południa poprzedzony piętrową klasycystyczną dobudówką. Fasada dobudówki południowej jest trójdzielna, podzielona pilastrami, z portalem w przyziemiu, dużymi oknami zamkniętymi półkoliście na piętrze i nakryta trójkątnym tympanonem. Narożniki południowej elewacji krużganków ujęte są owalnymi basztami, nakrytymi kopułami z latarniami. Krużganki okalające nawę nakryte są dachami jednospadowymi. Elewacje nawy o podziałach ramowych przebite są szerokimi prostokątnymi oknami zamkniętymi łukami odcinkowymi. Domek Loretański zwieńczony jest balustradą i nakryty dachem czterospadowym ze zdwojoną wieżyczka na sygnaturkę.
DOMEK LORETAŃSKI. Ściany Domku rozczłonkowane są półkolumnami posadowionymi na wysokich cokołach i podtrzymującymi odcinki belkowania. Pomiędzy półkolumnami znajdują się nisze z posągami świętych, portale z czarnego marmuru i freski z XIX w. Malowidła te przedstawiają m.in. sceny Bożego Narodzenia, Pokłonu Trzech Króli, Ucieczki do Egiptu czy Wniebowzięcia NMP. We wnętrzu Domku zachowała się łaskami słynąca gotycka rzeźba Matki Bożej Kamionkowskiej z XV w., która jest najstarszym tego typu zabytkiem zachowanym w Warszawie. Znajduje się tu także barokowa ambona z XVII w.
LITERATURA
Popkowicz-Tajchert R., Zabytkowe kościoły Warszawy, Warszawa 2000
Strona internetowa: https://bedeker.waw.pl/index.php/2020/04/11/kosciol-matki-bozej-loretanskiej-na-warszawskiej-pradze/
Warszawa, kościół Matki Bożej Loretańskiej
Inne kościoły w Warszawie opisane na stronie: zabytkowekoscioly.net
Warszawa, katedra św. Jana Chrzciciela
Warszawa, katedra św. Floriana
Warszawa, kościół ewangelicki
Warszawa, kościół Matki Bożej Łaskawej, jezuitów
Warszawa, kościół Matki Bożej Zwycięskiej
Warszawa, kościół Najświętszego Zbawiciela
Warszawa, kościół NMP Królowej Polski, pijarów
Warszawa, kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, kamedułów
Warszawa, kościół Przemienienia Pańskiego, kapucynów
Warszawa, kościół św. Aleksandra
Warszawa, kościół św. Anny, bernardynów
Warszawa, kościół św. Antoniego Padewskiego, bernardynów
Warszawa, kościół św. Ducha, paulinów
Warszawa, kościół św. Franciszka, franciszkanów
Warszawa, kościół św. Jacka, dominikanów
Warszawa, kościół św. Józefa Oblubieńca, wizytek
Warszawa, kościół św. Kazimierza, sakramentek
Warszawa, kościół św. Krzyża, misjonarzy
Warszawa, kościół św. Marcina, augustianów
Warszawa, kościół św. Stanisława Kostki
Warszawa, kościół Wniebowzięcia NMP, karmelitów bosych
Warszawa, kościół św. Anny (Wilanów)
Warszawa, kościół św. Klemensa Hofbauera
Warszawa, kościół św. Andrzeja Boboli (Saska Kępa)