Gdańsk, kościół św. Jana

Lokalizacja:  Gdańsk, Świętojańska 50 (54.351867, 18.656573)
Budowa: 2. połowa XIV w. - 1466
Styl:  gotyk

HISTORIA. Kościół św. Jana jest najmłodszą świątynią Głównego Miasta. Zbudowany został w dwóch etapach, w pierwszym okresie od 2. połowy XIV w. do początku XV w. wzniesiono jednonawowe prezbiterium, transept i trójnawowy korpus. W drugim etapie od 1. połowy XV w. do 1465 r. rozbudowano prezbiterium, powiększono transept, podwyższono mury korpusu i wzniesiono wieżę. W latach 1463-66 założono sklepienia i ukończono budowę wieży, co było możliwe dopiero po upadku Zakonu Krzyżackiego, który utrudniał wznoszenie wysokich wież. W 2. połowie XV w. dobudowano jeszcze kaplicę południową, wtedy też kościół uzyskał obecną formę architektoniczną. W 1456 r. kościół stał się świątynią parafialną, zaś w 1559 r. przeszedł w posiadanie parafii ewangelickiej, w rękach której pozostawał do 1960 r. Został uszkodzony w 1945 r. w czasie sowieckiej ofensywy na Gdańsk i po zakończeniu II wojny światowej nie pełnił już funkcji sakralnych, powoli niszczejąc.

ARCHITEKTURA. Jest to dużych rozmiarów gotycki kościół złożony z trójnawowego, czteroprzęsłowego korpusu halowego, transeptu o dwuprzęsłowych ramionach oraz również halowego, trójnawowego i trójprzęsłowego prezbiterium. Od północy do prezbiterium przylega zakrystia, zaś od południa w narożu prezbiterium i transeptu dostawiona jest kaplica. zachodu do korpusu przylega masywna wieża, zbudowana na rzucie kwadratu, czterokondygnacyjna, ozdobiona fryzem szachownicowym nad przyziemiem, zaś w wyższych kondygnacjach dekorowana blendami i płycinami. Nakryta jest dachem namiotowym i zwieńczona wieżyczką z latarnią. Kościół na zewnątrz opięty jest przyporami, elewacja wschodnia jest znacznie odchylona od pionu i wzmocniona masywnymi przyporami. Szczyty zachodnie naw bocznych, są siedmioosiowe z lizenami przechodzącymi w sterczyny, w polach między lizenami smukłe blendy przecięte gzymsami. Szczyty ramion transeptu czteroosiowe z szerokimi profilowanymi blendami. Zarówno część prezbiterialna jak i nawy korpusu nakryte są trzema osobnymi dachami dwuspadowymi. Wnętrze nakryte jest sklepieniami gwiaździstymi, wsparte na ośmiobocznych filarach. W kościele zachowało się kilka gotyckich portali, w tym dwa do wieży od południa i północy oraz dwa w szczytowych ścianach transeptu, z kamiennymi nadprożami na konsolach, portale w transepcie przedzielone filarem na osi.

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Większość bogatego wyposażenia, uległo zniszczeniu bądź przeniesione zostało do innych kościołów. Najwięcej zabytków pochodzących z kościoła św. Jana oglądać można w kościele Mariackim. Są to: wspaniały prospekt organowy z lat 1625-27, manierystyczna ambona z 1617 r., gotyckie stalle i ława starszyzny kościelnej z 1672 r. Cennymi zabytkami pochodzącym ze świętojańskiej świątyni są też: krucyfiks znajdujący się w kościele św. Trójcy oraz przechowywany w gdańskim Muzeum Narodowym obraz Uczta Baltazara z 1618 r. W ogołoconym wnętrzu kościoła obejrzeć możemy manierystyczny ołtarz główny, wykonany przez Abrahama van den Blocke w latach 1599-1612. Ołtarz posiada skomplikowany program ikonograficzny, oparty na żywocie patrona świątyni, w jego centralnej części widnieje scena Chrztu w Jordanie. Zachowało się też epitafium Nataniela Schrődera, ozdobione figurą lwa z obeliskiem na grzbiecie. Pocieszające jest, że po zakończeniu trwającego właśnie remontu kościoła, są szanse na powrót niektórych tu opisanych zabytków na pierwotne miejsce przy ulicy Świętojańskiej.

LITERATURA

Architektura gotycka w Polsce, pod. red. T. Mroczko i M. Arszyńskiego, Warszawa 1995
Friedrich J., Gdańskie zabytki architektury, Gdańsk 1997
Krzyżanowski L., Gdańsk, 1977
Strona internetowa: http://www.brygida.gdansk.pl/

Gdańsk, kościół św. Jana

Kościoły w Gdańsku opisane na stronie zabytkowekoscioly.net

Gdańsk, bazylika Wniebowzięcia NMP
Gdańsk, katedra Trójcy Świętej, NMP i św. Bernarda
Gdańsk, kościół św. Bartłomieja
Gdańsk, kościół św. Brygidy
Gdańsk, kościół św. Ducha (kaplica Królewska)
Gdańsk, kościół św. Elżbiety
Gdańsk, kościół św. Jakuba
Gdańsk, kościół św. Jana
Gdańsk, kościół św. Jóżefa
Gdańsk, kościół św. Katarzyny
Gdańsk, kościół św. Mikołaja
Gdańsk, kościół św. Piotra i św. Pawła
Gdańsk, kościół św. Trójcy