Wien, Augustinerkirche

Lokalizacja: Wiedeń - Innere Stadt, Augustinerstraße 3 (48° 12′ 20.9″ N, 16° 22′ 3.8″ E)
Budowa: 1330-1339
Architekt: Dietrich Ladtner von Pirn
Styl: gotyk

HISTORIA. Zespól klasztoru i kościoła augustianów przylega bezpośrednio do zabudowań Hofburga, dlatego sam kościół pełnił funkcję kościoła dworskiego. Zbudowany został dla augustianów przez budowniczego Dietricha Ladtnera w latach 1330-39. W XVII w. wnętrze kościoła zostało zbarokizowane i wyposażone w nowe ołtarze. W latach 1784-85 wnętrze ponownie zregotycyzowano. W 1945 r. prezbiterium zostało uszkodzone przez bomby. Z ważnych wydarzeń, których kościół był świadkiem warto wymienić mszę świętą z udziałem króla polskiego Jana III Sobieskiego nazajutrz po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem w 1683 r. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w południową elewację kościoła w 300 rocznicę bitwy. W 1854 r. ślub brali w tym kościele Franciszek Józef z Elżbietą Bawarską, popularnie zwaną Sisi.

ARCHITEKTURA. Jest to kościół gotycki złożony z trójnawowego, sześcioprzęsłowego halowego korpusu i wydłużonego pięcioprzęsłowego prezbiterium, zamkniętego oktagonalną kaplicą. Do piątego przęsła prezbiterium dostawiona jest wieża, nakryta kamiennym, ostrosłupowym hełmem, zwieńczonym kwiatonem. Elewacje kościoła od wschodu opięte są uskokowymi przyporami i przeprute ostrołukowymi oknami. Korpus i prezbiterium nakryte są dachami dwuspadowymi. Wnętrza kościoła nakrywają sklepienia krzyżowo-żebrowe, wsparte w korpusie na ośmiobocznych filarach.

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Najbardziej interesującym elementem wyposażenia jest klasycystyczny pomnik nagrobny arcyksiężnej Marii Krystyny (zm. 1798), który został ufundowany przez jej męża Alberta, księcia sasko-cieszyńskiego. Warto dodać, że książę Albert był synem króla polskiego Augusta III i to on dał początek istnieniu dzisiejszej Albertiny. Pomnik posiada formę piramidy, do której wejścia zdąża orszak żałobny. Autorem dzieła jest wybitny włoski rzeźbiarz Antonio Canova (1801-1805). W prezbiterium ustawiony jest neogotycki ołtarz główny wykonany przez Andreasa Halbiga w 3 ćw. XIX w. Po prawej stronie nawy znajduje się kaplica św. Jerzego, w której zwraca uwagę paradny grobowiec cesarza Leopolda II (zm. 1792). W małej krypcie za kaplicą (Herzgruft) umieszczone są 54 urny z sercami Habsburgów, począwszy od Ferdynanda III (zm. 1657) do arcyksięcia Franciszka Karola (1878).

LITERATURA

Alexandra Matzner: Antonio Canova – Das Grabdenkmal für Erzherzogin Marie Christine von Sachsen-Teschen (1800-1805). Strona internetowa: http://artinwords.de/antonio-canova-das-grabmal-fuer-erzherzogin-marie-christine-von-sachsen-teschen/ (dostęp 13.02.2017)
Strona internetowa: http://augustinerkirche.augustiner.at (dostęp 13.02.2017)
Strona internetowa: https://www.wien.gv.at/wiki/index.php/Augustinerkirche (dostęp 13.02.2017)