Wien - Rudolfsheim-Fünfhaus, Kirche Maria vom Siege

Lokalizacja:  Wiedeń - Rudolfsheim-Fünfhaus, Mariahilfer Gürtel K (48.193129, 16.337796)
Budowa: 1868-1875
Architekt:  Friedrich von Schmidt
Styl:  neogotyk

Przy Mariahilfer Gürtel znajduje się kościół Matki Bożej Zwycięskiej, wyróżniający się ciekawą architekturą, nawiązującą do kościoła św. Gereona w Kolonii czy kaplicy pałacowej w Akwizgranie.

HISTORIA. Kościół został zbudowany w latach 1868-1875 według projektu niemieckiego architekta Friedricha von Schmidta, który związał się na stałe z Wiedniem i zaprojektował m.in. gmach wiedeńskiego ratusza. W 2015 r. kościół został przekazany prawosławnemu kościołowi koptyjskiemu.

ARCHITEKTURA. Neogotycki, zbudowany z cegły. Składa się z ośmiobocznej nawy, otoczonej wieńcem kaplic i również ośmiobocznego prezbiterium zamkniętego czterema kaplicami, które także posiadają plan oktagonu. Fasada frontowa ujęta jest dwiema ukośnie ustawionymi wieżami, w dolnych partiach kwadratowymi, w górnych przechodzących w ośmioboki i zwieńczonymi ostrosłupowymi iglicami. Środkowa część fasady zwieńczona jest trójkątnym szczytem z rozetą, poniżej ostrołukowe, czterodzielne okno a w dolnej części ostrołukowy portal wejściowy zwieńczony z wimpergą. Nawa nakryta jest ośmioboczną kopułą z ostrosłupową latarnią, wysoką na 68 metrów. Tambur kopuły obwiedziony jest ośmioma wieżyczkami zwieńczonymi ostrosłupowymi iglicami. Prezbiterium nakryte jest stromym dachem ostrosłupowym, analogiczne daszki nakrywają kaplice przy prezbiterium. Wewnątrz nawa otwarta jest do kaplic ostrołukowymi arkadami, wspartymi na wiązkowych filarach. Nad nią wznosi się kopuła o średnicy 18 metrów i wysokości 34 metrów. Prezbiterium nakryte jest sklepieniem krzyżowo-żebrowym.

WYSTRÓJ I WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Wnętrze zdobi dekorację malarską wykonaną w stylu Nazareńczyków, przez trzech braci Schönbrunnerów. Na ścianach przedstawione zostały sceny z życia Chrystusa oraz Koronacja Marii. Na sklepieniu kopuły widnieje szesnastu proroków i tyluż świętych. Wyposażenie wnętrza kościoła jest jednolite neogotyckie i pochodzi z 2. połowy XIX w. Ołtarz główny posiada formę monstrancji, znajduje się w nim z rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem. W jednym z ołtarzy bocznych umieszczony jest obraz Matki Bożej Zwycięskiej, który w rzeczywistości przedstawia Adorację Dzieciątka. Jest to kopia obrazu niesionego w bitwie pod Białą Górą (1620) przez żołnierzy Ligi Katolickiej. Obok pozostałych ołtarzy, ozdobionych figurami i obrazami warto zwrócić uwagę na ambonę zaprojektowaną przez Schmidta, chrzcielnicę oraz stacje drogi krzyżowej, również projektu Schmidta. Organy wykonał w 1875 r. bawarski organmistrz Georg Friedrich Steinmayer.

LITERATURA

Maria vom Siege. Der zweithochste sakrale kuppelbau von Wien, Wien 2011
Strona internetowa: https://www.wien.gv.at/wiki/index.php?title=Maria_vom_Siege_(Kirche) dostęp 28.05.2018