Warszawa, kościół Przemienienia Pańskiego, kapucynów

Lokalizacja:  Warszawa - Muranów, Miodowa 13 (52.246941, 21.009743)
Budowa: 1683 - 1692
Architekt: Augustyn Locci, Tylman z Gameren
Styl:  barok

HISTORIA. Zakon kapucynów sprowadził do Warszawy Jan III Sobieski w 1681 r. Obecny kościół zbudowany został w latach 1683-92 z fundacji króla Jana III jako wotum dziękczynne za zwycięstwo wiedeńskie. Zgodnie z wolą monarchy w tym kościele złożone zostały jego doczesne szczątki po śmierci w 1696 r. Dopiero król August III Sas nakazał uroczyste przeniesienie trumny Jana III Sobieskiego do katedry wawelskiej. Autorami projektu kościoła byli Augustyn Locci młodszy i Tylman z Gameren. W wiekach XVIII i XIX wznoszone były kaplice. Najpierw w latach 1736-37 Kaplica Królewska według projektu Joachima Daniela Jaucha z fundacji króla Augusta III. Następnie kaplica Brühlowska w 1761 r., z inicjatywy Henryka Brühla dla jego żony Anny Marii z Kollowrathów. Obydwie te kaplice zostały przekształcone przez Henryka Leonarda Marconich w latach 1828-30 z inicjatywy cara Mikołaja I. Ostatnia kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy powstała w latach 1890-92 według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. W 1864 r. w ramach represji po powstaniu styczniowym, władze rosyjskie skasowały klasztor. Zakonnicy odzyskali swoją własność w 1918 r. Kościół został spalony w czasie powstania warszawskiego w 1944 r., co pozbawiło go znacznej części oryginalnego wyposażenia. W latach 1945-55 kościół został odbudowany ze zniszczeń wojennych.

ARCHITEKTURA. Jest to budowla barokowa, złożona z trójprzęsłowej nawy ujętej rzędami kaplic po bokach oraz z krótkiego prezbiterium. Od północy do kościoła przylegają dwie barokowe kaplice kopułowe: Królewska i Brühlowska. Część środkową fasady opinają pary pilastrów toskańskich, między którymi mieści się prostokątny portal wejściowy i półkoliste okna powyżej. Całość wieńczy trójkątny fronton z herbem Sobieskich – Janina w tympanonie. Boczne pola fasady są węższe i niższe od części środkowej, wieńczą je spływy i kamienne posągi świętych. Fasadę poprzedzają schody wykonane około połowy XIX w. Kościół nakryty jest dachem dwuspadowym nad nawą i dachem trójspadowym nad prezbiterium oraz dachami jednospadowymi nad kaplicami bocznymi. Wewnątrz ściany rozczłonkowane są parami pilastrów. Kaplice otwierają się do nawy głównej półkolistymi arkadami.

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Wewnątrz zachowały się obrazy z XVIII i XIX w. oraz pomniki i epitafia powstałe od końca XVII do XIX w. W kaplicy Brühlowskiej znajduje się barokowy pomnik nagrobny Anny Marii Brühl (zm. 1762) z czarnego marmuru w kształcie urny. Warto też zwrócić uwagę na epitafia Aleksandry z Pernetów, żony namiestnika gen. Józefa Zajączka (zm. 1845) i Maurycego Hauke, generała artylerii Armii Królestwa Polskiego (zm. 1830). W Kaplicy Królewskiej znajduje się urna z prochami króla Augusta II Mocnego i sarkofag z sercem króla Jana III Sobieskiego, ufundowany przez cara Mikołaja I z popiersiem króla wykonanym przez Ludwika Kauffmanna.

LITERATURA

Miłobędzki A., Architektura polska XVII wieku, Warszawa 1980
Mórawski K., Głębocki W., Warszawa. Mały przewodnik, Warszawa 1997
Popkowicz-Tajchert R., Zabytkowe kościoły Warszawy, Warszawa 2000
Żabicki J., Leksykon zabytków Mazowsza i Podlasia, Warszawa 2010

Warszawa, kościół Przemienienia Pańskiego, kapucynów

Inne kościoły w Warszawie opisane na stronie: zabytkowekoscioly.net

Warszawa, katedra św. Jana Chrzciciela
Warszawa, katedra św. Floriana
Warszawa, kościół ewangelicki
Warszawa, kościół Matki Bożej Łaskawej, jezuitów
Warszawa, kościół Matki Bożej Zwycięskiej
Warszawa, kościół Najświętszego Zbawiciela
Warszawa, kościół NMP Królowej Polski, pijarów 
Warszawa, kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, kamedułów 
Warszawa, kościół Przemienienia Pańskiego, kapucynów
Warszawa, kościół św. Aleksandra
Warszawa, kościół św. Anny, bernardynów
Warszawa, kościół św. Antoniego Padewskiego, bernardynów
Warszawa, kościół św. Ducha, paulinów
Warszawa, kościół św. Franciszka, franciszkanów
Warszawa, kościół św. Jacka, dominikanów
Warszawa, kościół św. Józefa Oblubieńca, wizytek
Warszawa, kościół św. Kazimierza, sakramentek
Warszawa, kościół św. Krzyża, misjonarzy
Warszawa, kościół św. Marcina, augustianów
Warszawa, kościół św. Stanisława Kostki
Warszawa, kościół Wniebowzięcia NMP, karmelitów bosych
Warszawa, kościół św. Anny w Wilanowie
Warszawa, kościół św. Klemensa Hofbauera